Rząd reaguje na wyrok TSUE. Premier skieruje wniosek do TK

2021-03-03, 18:15

Rząd reaguje na wyrok TSUE. Premier skieruje wniosek do TK
Premier Mateusz Morawiecki. Foto: twitter.com/@PremierRP

"Premier Mateusz Morawiecki skieruje do TK wniosek dotyczący kompleksowego rozstrzygnięcia kwestii kolizji norm prawa europejskiego z konstytucją oraz potwierdzenia dotychczasowego orzecznictwa w tym zakresie" - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

  • Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że kolejne nowelizacje polskiej ustawy o KRS mogą naruszać unijne prawo
  • W związku z tym premier Mateusz Morawiecki skierował do TK wniosek dot. kwestii kolizji norm prawa europejskiego z konstytucją
  • "Nie ma żadnej wątpliwości co do nadrzędności polskich norm konstytucyjnych nad innymi normami prawnymi" - podkreślono w komunikacie

Powiązany Artykuł

pap_trybunał_konstytucyjny1200.jpg
Czerwińska: PiS zwraca się do rządu, aby wystąpił o ustosunkowanie się TK do orzeczenia TSUE

Rzecznik rządu poinformował w komunikacie, że na posiedzeniu rządu odbyła się dyskusja dotycząca "przekroczenia kompetencji przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej polegającego na stwierdzeniu wyższości prawa europejskiego nad Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej".

Czytaj także:

"Zgodnie z utrwalonym, wieloletnim orzecznictwem polskiego Trybunału Konstytucyjnego nie ma żadnej wątpliwości co do nadrzędności polskich norm konstytucyjnych nad innymi normami prawnymi. Potwierdzają to liczne rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego, w różnych składach orzekających, od początku polskiego członkostwa w Unii Europejskiej" - napisał Müller.

Powiązany Artykuł

1200_Fogiel_PAP.png
"Spór prawny, u którego źródeł leży jednak polityka". Fogiel o wyroku TSUE

"Nadrzędność norm konstytucyjnych nad prawem europejskim"

Wskazał również, że spory prawne dotyczące suwerenności państw członkowskich w zakresie kompetencji nieprzekazanych na rzecz Unii Europejskiej występowały w wielu krajach Unii Europejskiej. "Były one jednak jednoznacznie rozstrzygane i wskazywały na nadrzędność norm konstytucyjnych nad prawem europejskim. Takich jednoznacznych rozstrzygnięć dokonały m.in. właściwe sądy lub trybunały w takich państwach jak Niemcy, Francja, Włochy, Dania, Czechy" - podkreślił.

"Na wniosek Rady Ministrów, mając na celu zachowanie spójności polskiego systemu prawnego, Prezes Rady Ministrów skieruje do Trybunału Konstytucyjnego wniosek dotyczący kompleksowego rozstrzygnięcia kwestii kolizji norm prawa europejskiego z konstytucją oraz potwierdzenia dotychczasowego orzecznictwa w tym zakresie" - poinformował rzecznik rządu.

Wcześniej kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości zwróciło się do rządu, by skierował on do TK wniosek o ustosunkowanie się do niedawnego orzeczenia TSUE.

Wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości UE odpowiadając na pytania Naczelnego Sądu Administracyjnego, orzekł, że "kolejne nowelizacje ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, które doprowadziły do zniesienia skutecznej kontroli sądowej rozstrzygnięć Rady o przedstawieniu prezydentowi wniosków o powołanie kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego, mogą naruszać prawo UE".

Według TSUE, jeżeli sąd krajowy uzna, że te zmiany naruszają prawo UE, to ma obowiązek odstąpić od zastosowania tych przepisów. Chodzi o kolejne nowelizacje ustawy o KRS, które modyfikują m.in. możliwość odwołań od uchwał KRS ws. powołań sędziów Sądu Najwyższego.

Wyrok TSUE dotyczy pytań prejudycjalnych, które Naczelny Sąd Administracyjny zadał w listopadzie 2018 r. NSA rozpatrywał wówczas odwołania sędziów, którzy ubiegali się o stanowiska sędziowskie w Sądzie Najwyższym, ale w procedurze wyłaniania nie uzyskali rekomendacji KRS. W konsekwencji NSA zawiesił prowadzone postępowanie i zadał TSUE dwa pytania dotyczące odwołań pięciu sędziów.

Polski sąd zapytał wtedy TSUE, czy dochodzi do naruszenia konstytucyjnych zasad w sytuacji, gdy de facto nie ma możliwości rozpatrzenia odwołań od uchwał KRS wyłaniających kandydatów do SN w przypadku niezaskarżenia ich przez wszystkich uczestników postępowania kwalifikacyjnego.

pb

Polecane

Wróć do strony głównej