MSWiA: Komisja Majątkowa do likwidacji
MSWiA chce zlikwidować Komisję Majątkową, która uczestniczy w procesie zwrotu Kościołowi katolickiemu majątku przejętego przez komunistyczne władze.
2010-10-28, 11:01
Posłuchaj
Sprawami majątkowymi nierostrzygniętymi do końca roku zajmowałyby się sądy. Projekt ustawy w tej sprawie trafił do uzgodnień międzyresortowych.
- Projekt nowelizacji uchyla zapisy ustawy o stosunkach państwo-Kościół, regulujące tryb i zasady działania Komisji Majątkowej. Sprawy związane z roszczeniami o przejmowanie majątków rozpatrywanoby na zwykłych zasadach, drogą sądową - poinformowała rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak.
Pora skończyć z komisją
Poseł SLD Bartosz Arłukowicz cieszy się, że problem który od jakiegoś czasu podnosiła lewica zauważył także rząd. - Problemem jest majątek, który został przekazany. Majątek, którego - mam wrażenie - niewiele osób w Polsce kontroluje. Problemem są patologie, które w tej komisji były, co wykazały służby specjalne - komentuje polityk.
- Pora najwyższa aby zakończyć działalność Komisji Majątkowej. Większość spraw została już rozstrzygnięta. Majątek został zwrócony. Niewielką liczbą spraw niezałatwionych mogłyby się zająć sądy - uważa wicemarszałek Sejmu z PSL Ewa Kierzkowska.
Posłanka PO Małgorzata Kidawa-Błońska mówi, że czas działania komisji już minął. - Spraw, które do niej wpływają jest zdecydowanie mniej. Pewne działania były dobre w pewnym okresie, teraz trzeba to robić w inny sposób – ocenia.
Umowa z Episkopatem
Resort przygotował też projekt umowy z Konferencją Episkopatu Polski, która stanowiłaby potwierdzenie, że obie strony zgodnie chcą takiej nowelizacji ustawy.
W myśl projektu, podmioty kościelne, państwowe, samorządowe czy prywatne będące uczestnikami postępowań regulacyjnych prowadzonych dotychczas na podstawie przepisów o Komisji Majątkowej w sprawach, w których nie zapadło dotąd orzeczenie komisji, będą mieć sześć miesięcy na wystąpienie o podjęcie zawieszonego postępowania sądowego, a jeżeli nie było ono wszczęte - będą mogły wystąpić do sądu o zasądzenie roszczenia.
Na uwagi do projektu, który ma wejść w życie 1 stycznia 2011 r. resorty mają czas do piątku do godz. 10.
kk
REKLAMA