"Innowacje muszą być wspierane rozwiązaniami podatkowymi". Resort finansów wprowadza system ulg
- Resortowi finansów zależy na tym, aby innowacyjne decyzje firm były wspierane narzędziami podatkowymi, żeby inwestycje i wydatki z tym związane były dla firm tańsze i łatwiejsze w realizacji - poinformował podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Online wiceminister finansów Jan Sarnowski.
2021-05-25, 07:09
Wiceminister finansów podkreślił, że właśnie dlatego resort proponuje wprowadzenie spójnego systemu ulg, który będzie wspierał firmy na każdym etapie procesu produkcyjnego. Najpierw na etapie samych prac koncepcyjnych nad nowym towarem - jest to ulga badawczo-rozwojowa.
Powiązany Artykuł
Ekspert: pandemia przewartościowała biznes i podejście do podatków
- Później - jak już mamy pomysł co chcemy produkować - to ulga na prototyp, która pozwoli na przeniesienie pewnego pomysłu na język już gotowego towaru, na towar, który można przetestować, sprawdzić opatrzyć certyfikatami - tłumaczył Jan Sarnowski.
Wiceminister powiedział, że kolejną ulgą jest ta na robotyzację, która pomoże firmie nabyć robota przemysłowego oraz go zainstalować, przeszkolić pracowników, czy kupić potrzebne oprogramowanie.
- Następną ulgą jest ta o nazwie IP-BOX. Jak już wyprodukujemy nowy ciekawy towar w Polsce, to żeby dochód, który dzięki temu zrealizujemy był opodatkowany nie tak jak zwykle 19 proc. stawką, ale stawką cztery razy niższą wynoszącą 5 proc. - podkreślił wiceszef resortu finansów.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl, PAP, DoS
REKLAMA