Sto dni prezydenta. Jak wypada?
Politycy różnie oceniają obecną prezydenturę.
2010-11-14, 06:30
Posłuchaj
W niedzielę mija dokładnie sto dni, od kiedy Bronisław Komorowski objął urząd Prezydenta Rzeczypospolitej.
Rzecznik rządu Paweł Graś uważa, że początek sprawowania urzędu przez obecnego prezydenta był dobry. Jego zdaniem, Bronisław Komorowski był aktywny - odbył kilkadziesiąt wizyt w różnych miejscach w kraju i zagranicą, podpisał wiele ustaw.
Zupełnie inaczej prezydenturę Komorowskiego ocenia szef klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Błaszczak. Określił on ją jako "wycofaną i okazjonalną", realizowaną według scenariusza, nakreślonego przez premiera Donalda Tuska. Mariusz Błaszczak powiedział, że świadczy o tym brak inicjatywy legislacyjnej prezydenta czy zaniedbanie relacji Polski z Ukrainą.
"Bronisław Komorowski działa w trudnych warunkach"
Prezydencki doradca Tomasz Nałęcz zauważa, że Bronisław Komorowski działa w trudnych warunkach, gdyż musi pracować pod ostrą krytyką opozycji. Jego zdaniem, żaden inny prezydent w Polsce nie był tak krytykowany jak Bronisław Komorowski.
REKLAMA
Była posłanka PiS, pracująca w przeszłości w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Elżbieta Jakubiak zarzuca prezydenturze Komorowskiego brak wyrazistości i jasnego przekazu. Zdaniem Elżbiety Jakubiak, Bronisław Komorowski w polityce zagranicznej nie jest dynamiczny, lecz wysłuchuje tylko racji przywódców krajów europejskich.
Bardzo wysoko ocenia te sto dni premier Donald Tusk. Zdaniem szefa rządu, Bronisław Komorowski jest prezydentem akceptowanym przez Polaków i budzącym zaufanie. Donald Tusk mówił, że Bronisław Komorowski jest osobą stabilną, przewidywalną, która daje Polakom poczucie harmonii i ładu.
Premier: prezydent łączy stanowczość z dobrocią
Nierzadko zdarza się, że Bronisław Komorowski ma odmienne zdanie niż rząd i jest stanowczy w obronie swoich argumentów. "Imponuje mi, że prezydent umie łączyć stanowczość i twardość z wewnętrzną dobrocią" - dodał Donald Tusk, podczas sobotniej wizyty na Lubelszczyźnie.
W ciągu 100 dni prezydentury Bronisław Komorowski powołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego, zapraszając do jej prac liderów opozycji. Podjął też decyzję o podpisaniu 115 ustaw, dokonał nominacji na wiele stanowisk w armii i innych instytucjach, między innymi Szefa Sztabu Generalnego, Prezesa NBP, członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji czy Prezesa Sądu Najwyższego. Bronisław Komorowski od 6 sierpnia wręczył nominacje 230 sędziom i 99 profesorom, podpisał listy uwierzytelniające dla ponad dwudziestu ambasadorów, wręczył 33 awanse generalskie i mianował na pierwszy stopień oficerski blisko tysiąc żołnierzy oraz funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej i Biura Ochrony Rządu.
REKLAMA
kh
REKLAMA