Piotr Gliński o polskich muzeach: realizujemy obecnie ponad 200 projektów

W tej chwili realizujemy ponad 200 najróżniejszych projektów związanych z polską pamięcią muzealną. Mamy wiele do nadrobienia; przede wszystkim w sferze świadomości narodowej, białych plam historii - powiedział w piątek wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.

2021-07-16, 20:04

Piotr Gliński o polskich muzeach: realizujemy obecnie ponad 200 projektów

- W tej chwili realizujemy (...) ponad 200 najróżniejszych projektów związanych z polską pamięcią muzealną, czyli albo budujemy nowe muzea - tak, jak Muzeum Historii Polski - albo już zbudowaliśmy część tych muzeów, albo poprawiamy ich funkcjonowanie, zmieniamy, wchodzimy we współprowadzenie, żeby wesprzeć pewne instytucje dotychczas samorządowe - wyjaśnił w TVP Info prof. Piotr Gliński

- To jest dość szeroki front. Znowu uprzedzając różnych wątpiących, chcę powiedzieć, że Polska wciąż, nawet z tymi inwestycjami, które w tej chwili realizujemy, jest na szarym końcu Europy, jeśli chodzi o liczbę muzeów na tysiąc mieszkańców - ocenił wicepremier.

Powiązany Artykuł

1200_Auschwitz_shutterstock.png
Ukraińscy nauczyciele poznawali online historię i symbolikę Auschwitz

Białe plamy historii

Gliński podkreślił, że "mamy wiele do nadrobienia". - Przede wszystkim w sferze świadomości narodowej, tych białych plam historii. Nie było w Polsce, a w tej chwili one są tworzone, Muzeum Kresów, Muzeum Sybiru, które razem z samorządem politycznie nie naszym, we współpracy z samorządem Białegostoku, już jest prawie zbudowane. Będzie 17 września otwarte Muzeum Sybiru - pierwsze w Polsce takie muzeum - mówił. - Jeśli chodzi o Muzeum Kresów (...) zakupiliśmy do tego Pałac Lubomirskich w Lublinie, ale także trzy inne, chociażby na Dolnym Śląsku w Brzegu - oddział Muzeum Piastów Śląskich - będzie poświęcony specjalnie (...) sprawom Kresów. Tam są przecież kresowiacy. I w kilku jeszcze innych miejscach - wyjaśnił szef resortu kultury.

Zwrócił uwagę, że powstają "nowe muzeum Żołnierzy Wyklętych, muzeum Jana Pawła II i kardynała Prymasa Wyszyńskiego". - Bardzo polecam już otwarte Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, już ponad rok w zasadzie funkcjonuje, tylko pandemia to przytrzymała. Wspaniałe muzeum, które znajduje się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, bardzo ciekawe plastycznie, jeśli chodzi o oprawę plastyczną, bo tam jest i Kalina, i Młodożeniec, i Gierowski - podkreślił.


Wicepremier odniósł się także do kwestii muzeów jako źródła polskiej narracji historycznej. - Budujemy nowe Muzeum Piaśnickie. Zbrodnia piaśnicka przecież nieupamiętniona jest. Muzeum to będzie narracyjne, będzie edukacyjne, interaktywne - zapowiedział. - Jak powiedziałem, z jednej strony to jest także część gospodarki, bo to są przemysły kreatywne i to nakręca przemysł gospodarczy - wyjaśnił.

- Potrzebujemy takich instytucji jak powietrza, aby odpowiedzieć na pytania, kim jesteśmy, dlaczego tacy, a nie inni byli nasi przodkowie, jakie wybory przed nimi stawały, jak wygląda dobro i zło w przestrzeni historycznej. To są pytania podstawowe dla każdej tożsamości narodowej. Także indywidualnej - podkreślił prof. Gliński.

Wskazał, że "pytania o sens życia warto zadać sobie" w takim miejscu, jak Muzeum Sobibór czy Park Pamięci Narodowej w Toruniu. - Cieszę się, że tych instytucji powstaje coraz więcej. Zresztą wspomnieliśmy o Muzeum im. Rodziny Ulmów. Z jednej strony mamy muzeum, już w tym roku pięciolecie. (...) Z drugiej strony powstaje film - zaznaczył.

Powiązany Artykuł

E6VUJo5XoAI7Ryo (1).jpg
Odzyskane straty wojenne powróciły do Muzeum Narodowego

Europejskie narracje

Gliński zwrócił uwagę, że "tych filmów też w tej chwili powstaje bardzo dużo, bo one są potrzebne dla naszej świadomości, dla naszej tożsamości". - Żebyśmy się nie rozpuścili za bardzo w tych europejskich narracjach, bo warto mieć zawsze swoją i od tego zaczynać - podkreślił.

- A później... tak, wielokulturowość, kontakty - jak najbardziej - to jest bardzo ciekawe i wzbogacające, ale najpierw musimy wiedzieć, kim jesteśmy, skąd pochodzimy, dlaczego ważne to, żeby wzmacniać własną tożsamość - argumentował wicepremier.


Szef resortu kultury zapowiedział, że Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu ma w planach wiele inicjatyw. - Jest w tej chwili w planach bardzo wiele muzeów, tylko że to są na ogół już plany skonkretyzowane. Niedawno zakupiliśmy tzw. Dom Turka w Augustowie. To jest miejsce kaźni NKWD i UB, gdzie m.in. organizowano obławę augustowską - powiedział. Gliński wyjaśnił, że w Domu Turka powstanie Muzeum Obławy Augustowskiej - oddział Instytutu Pileckiego.

- W Łodzi powołaliśmy razem z Rzecznikiem Praw Dziecka i z łódzkim Instytutem Pamięci Narodowej (...) Muzeum Dzieci Polskich. Tam, na ul. Przemysłowej działał obóz koncentracyjny dla polskich dzieci. Przygotowywano w nim polskie dzieci w wieku od 6 do 16 lat do pracy na robotach niemieckich. Życie straciło tam kilkaset dzieci - mówił.

- Ten nieludzki system trzeba przypominać. Żyjemy we wspólnej Europie, ale rachunek krzywd nie został jeszcze dokonany do końca - podkreślił wicepremier.

Szef resortu kultury zwrócił uwagę, że w Polsce powstają "nie tylko muzea pamięci, martyrologiczne". - W Łebie powstaje piękne Muzeum Archeologii Podwodnej, gdzie będą pokazywane wspaniałe rzeczy. Uratowaliśmy Muzeum Techniki, którego nową siedzibę mamy zamiar zbudować na błoniach Stadionu Narodowego - wyjaśnił Gliński.

dz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej