"I Dzień Dziadków i Osób Starszych to powrót Kościoła do źródeł". Dr Michał Łuczewski o nowym święcie
Święto zaproponowane przez papieża Franciszka ma pomóc odbudować relacje, których często złą kondycję ukazała pandemia COVID-19. - To mądry ruch Watykanu, Kościół wraca do źródeł, ukazując role dziadków – mówi o inicjatywie dr Michał Łuczewski, wykładowca Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.
2021-07-25, 08:00
- Dzisiaj, w wyzwaniach nowoczesności, więzy, które łączyły dziadków z wnukami są w pewien sposób zerwane lub nadszarpnięte – stwierdza dr Michał Łuczewski. Jak podkreśla, to "mądry ruch Watykanu", który pokazuje, że wielu rzeczy nauczy tylko rodzina, "w której centrum powinni być dziadkowie, którzy mają najdłuższą pamięć i największą mądrość".
Obejrzyj całą rozmowę:
Na obchody I Dnia Dziadków i Osób Starszych specjalne orędzie przygotował papież Franciszek. Jak napisał, chciał, aby taki dzień był obchodzony po raz pierwszy w tym roku "po długim czasie izolacji i wciąż powolnym odradzaniu się życia społecznego: aby każdego dziadka, każdą babcię, każdą osobę starszą – zwłaszcza tych spośród nas, którzy są najbardziej samotni – odwiedził anioł".
Spotkania i budowanie relacji
Powiązany Artykuł
Jacek Pulikowski: musimy się uczyć relacji, to one dają szczęście
"Czasem ci aniołowie mają twarze naszych wnuków, czasem członków rodziny, dawnych przyjaciół lub tych, których poznaliśmy właśnie w tych trudnych chwilach. W tym czasie nauczyliśmy się rozumieć, jak ważne są dla każdego z nas objęcia i odwiedziny, i jakże zasmuca mnie fakt, że w niektórych miejscach nie są one jeszcze możliwe!" - napisał Franciszek.
REKLAMA
Papież, który rozpoczął swój dokument od zwrotu wprost do dziadków, zaprosił ich do wyruszenia drogami drogami marzeń, pamięci i modlitwy. "Nieważne, ile masz lat, czy jeszcze pracujesz, czy już nie, czy zostałeś sam, czy też masz rodzinę, czy jesteś babcią lub dziadkiem od młodszych lat czy też trochę później, czy jesteś nadal samodzielny, czy też potrzebujesz pomocy – ponieważ nie istnieje wiek emerytalny, jeśli chodzi o zadanie głoszenia Ewangelii, zadanie przekazywania tradycji wnukom. Trzeba wyruszyć w drogę i, przede wszystkim, wznieść się ponad swoje ograniczenia, aby podjąć coś nowego" – podkreślił Franciszek.
Przemysław Goławski
REKLAMA