Zbigniew Ziobro złożył wniosek do TK w sprawie ingerencji Trybunału w Strasburgu w wybór sędziów w Polsce

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie legalności możliwości oceniania przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu prawidłowości składu Trybunału Konstytucyjnego.

2021-07-29, 17:14

Zbigniew Ziobro złożył wniosek do TK w sprawie ingerencji Trybunału w Strasburgu w wybór sędziów w Polsce
Zbigniew Ziobro. Foto: Ministerstwo Sprawiedliwości

Powiązany Artykuł

1200.jpg
"W Polsce obowiązuje konstytucja i zasada legalizmu". Ziobro wyraził solidarność z prezes SN

We wniosku chodzi ustalenie czy zgodny z Konstytucją jest art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, w brzmieniu nadanym mu przez Trybunał w Strasburgu wyrokiem z 7 maja 2021 r. Wyrok zapadł w postępowaniu wszczętym przeciwko Polsce (ze skargi Xero Flor w Polsce Sp. z o.o.).

Europejski Trybunał Praw Człowieka zakwestionował w nim prawidłowość składu Trybunału Konstytucyjnego, który badał zgodność z Konstytucją RP przepisów wskazanych przez spółkę. Uznał, że Polska naruszyła art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka gwarantujący każdemu prawo do sprawiedliwego procesu przed sądem ustanowionym zgodnie z ustawą.

Czytaj także:

- W ocenie Prokuratora Generalnego, we wskazanym wyroku dokonano nieuprawnionej, sprzecznej z dotychczasowym orzecznictwem Trybunału w Strasburgu interpretacji art. 6 Konwencji, wedle której pojęcie
"sąd" miałoby obejmować również Trybunał Konstytucyjny Rzeczypospolitej Polskiej. Tymczasem zgodnie z przepisami ustawy zasadniczej Trybunał Konstytucyjny nie może być uznany za sąd, gdyż nie sprawuje on wymiaru sprawiedliwości, lecz dokonuje hierarchicznej kontroli norm prawnych - podaje w komunikacie Prokurator Generalny.

REKLAMA

We wniosku wskazał też, że normy konstytucyjne nie przewidują uprawnień instytucji takiej jak Trybunał w Strasburgu do badania ustrojowej pozycji polskiego Trybunału Konstytucyjnego oraz legalności powołanych do niego sędziów. Tym samym Europejski Trybunał Praw Człowieka "naruszył suwerenne prawo państwa polskiego do kształtowania jego sądownictwa konstytucyjnego i wyłaniania sędziów Trybunału Konstytucyjnego" - podano w komunikacie.

IAR/jb


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej