more_horiz
Wiadomości

Dr Małgorzata Bonikowska o sporze wokół Izbie Dyscyplinarnej: system prawa unijnego musi być spójny

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2021 10:25
- Polska jest członkiem UE, uczestniczy we wszystkich pracach instytucji unijnych, budowanie wrażenia, że jest jakaś Unia obok, która jest obcym ciałem i czegoś od nas chce, jest absolutnie mylące - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Dr Małgorzata Bonikowska
Dr Małgorzata Bonikowska Foto: PR24/MS

W czwartek I Prezes SN wydała dwa zarządzenia ograniczające działalność Izby Dyscyplinarnej w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE z 15 lipca, który uznał, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii.

sąd najwyższy free shutt 1200 .jpg
Prezes PiS: zlikwidujemy Izbę Dyscyplinarną w obecnej postaci

Dr Małgorzata Bonikowska podkreślała, że funkcjonowanie Polski w strukturach UE pociąga za sobą konieczność uzgadniania porządku prawnego w ramach wspólnoty. - Skoro jesteśmy członkiem UE, obowiązują nas pewne prawa, które ta organizacja wprowadziła, by móc istnieć i funkcjonować. Jednym z nich jest nadrzędność prawa unijnego nad krajowym, po to, by było spójne prawodawstwo, drugim są rządy prawa i praworządność. W obu tych tematach ze względu na reformę wymiaru sprawiedliwości ciągną się problemy, co powoduje, że nasze racje z Brukselą są niepotrzebnie coraz bardziej napięte - stwierdziła.

- Prawo i Sprawiedliwość mówi wyraźnie, że nie wchodzi w grę manewr wyprowadzania Polski z Unii, do czego prowadziłoby kwestionowanie praw unijnych. Skoro takich zamiarów nie ma, logiczne jest, że trzeba te relacje jakoś ułożyć - dodała.

Jak zaznaczyła ekspert, jedynym możliwym obecnie rozwiązaniem jest zastosowanie się do wyroku TSUE, który jest nadrzędnym organem UE, co dotyczy wszystkich państw i rządów.

karol karski forum 1200 .jpg
Prof. Karol Karski o zmianach w Izbie Dyscyplinarnej: reforma wymiaru sprawiedliwości musi być dokończona

- W przypadku Polski podstawowym wątkiem jest reforma wymiaru sprawiedliwości, do czego Polska ma prawo, natomiast nie może ona powodować, że mamy kwestionowanie nadrzędności prawa unijnego nad krajowym. (…) Tworząc prawo w Polsce, zawsze uzgadniamy treść każdego aktu prawnego z prawem unijnym, tak by ten system prawny był spójny - przypominała.

Posłuchaj
24:28 PR24_mp3 2021_08_08-10-33-36.mp3 Dr Małgorzata Bonikowska o sporze wokół Izby Dyscyplinarnej (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Dr Małgorzata Bonikowska zwracała uwagę na powiązanie kwestii praworządności z wypłatą środków unijnych. - Jeżeli Izba Dyscyplinarna przestanie orzekać, jest to krok w stronę złagodzenia sytuacji, idziemy w dobrą stronę. Nie wiem, jakie będą decyzje polityków, ale trzymam kciuki za to, by doprowadzić sytuację do normalności, by móc uruchomić Krajowy Plan Odbudowy - zaznaczyła.

Czytaj także: 

Więcej w zapisie audycji

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: dr Małgorzata Bonikowska

Data emisji: 08.08.2021

Godzina: 10.33

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem