more_horiz
Wiadomości

Przemysław Czarnek: nie przewidujemy powrotu do nauki zdalnej

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 13:24
- Wysłaliśmy dzieci na naukę zdalną by przeciąć kontakty społeczne, by transmisja koronawirusa nie postępowała - mówił w Polskim Radiu 24 minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek, podkreślając, że podczas kolejnej fali zachorowań takie działania prawdopodobnie nie będą konieczne. 
Przemysław Czarnek
Przemysław CzarnekFoto: PR24/DB

Prof. Przemysław Czarnek komentował rosnąca liczbę zakażeń koronawirusem. - Mamy pewność, że czwarta fala zachorowań przyniesie nam nawet po kilkanaście tysięcy zakażeń dziennie, natomiast to nie zakażenia dzienne są tutaj miernikiem, tylko hospitalizacje. Gdy odwołujemy się do innych krajów, jak Niemcy, Wielka Brytania czy Izrael, to wiemy że zakażeń nie brakuje, ale liczba hospitalizacji jest nieporównywalnie mniejsza niż podczas drugiej czy trzeciej fali - zauważył.

pap Przemysław Czarnek 1200 (2).jpg
Ferie zimowe w czasie pandemii. Minister edukacji zapowiada zmiany

- Na zdalną naukę przechodziliśmy nie dlatego że w szkołach były ogniska zakażeń i dzieci zarażały innych (…)  dzieci odpowiedzialne są za 4 proc. zakażeń, dorośli za 96 proc. (…) Zamykaliśmy szkoły i wysyłaliśmy dzieci na naukę zdalną dlatego, że wydolność służby zdrowia była na wyczerpaniu, trzeba było przerwać kontakty społeczne, które są generowane przez ruchu okołooświatowy, to kilkanaście milionów osób - podkreślał.

Jak dodał minister edukacji i nauki, obecnie sytuacja w innych krajach pokazuje, że liczba hospitalizacji ze względu na szczepienia i nabytą odporność po przebyciu choroby, nie powoduje konieczności zamykania szkół.

embed:

- Jeżeli sytuacja epidemiczna będzie rozwijała się tak, jak dzisiaj to przewidujemy, to wrócimy do ferii w takim układzie, jak miały miejsce przed pandemią, rozłożonych na poszczególne województwa w różnych terminach. Tak, by i dzieci mogły wypocząć, dzieci wraz z nimi i aby przedsiębiorcy turystyczni mogli rozwijać swoją działalność - stwierdził gość audycji.

Dodał także, że nauczyciele są grupą społeczną, która należy do liderów jeżeli chodzi o odsetek zaszczepionych osób. - 80 procent zaszczepianych nauczycieli to bardzo dużo, niezmiennie dziękuję za tę odpowiedzialność. To grupa społeczna, która wykazuje się największą odpowiedzialnością w tym względzie - stwierdził.

Posłuchaj
10:27 PR24 2021_09_08-11-07-51.mp3 Prof. Przemysław Czarnek o edukacji w czasie pandemii (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Gość audycji odniósł się także do kwestii podwyżek wynagrodzeń nauczycieli, które powinny nastąpić w przyszłym roku, komentował także zapowiedzi możliwości strajku nauczycieli. - Protesty są wliczone w demokrację, przestrzegałbym jedna przed słuchaniem liderów Związku Nauczycielstwa Polskiego. W latach 2012 -2016 wynagrodzenie nauczycieli nie wzrosło nawet o złotówkę, wzrastało natomiast wynagrodzenie liderów ZNP. Mam wrażenie, że to politycy lewicy, bo to politycy, a nie związkowcy w pierwszej kolejności, dbają przede wszystkim o swój interes. Prosiłbym nauczycieli o rozsądek i wysłuchanie naszych propozycji w pierwszej kolejności, rzetelną rozmowę na temat tego, co proponujemy i co już robimy - dodał.

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: prof. Przemysław Czarnek

Data emisji: 08.09.2021

Godzina emisji: 11.07

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem