X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prof. Piotr Łasak o pakcie AUKUS: próba zahamowania rosnącej potęgi Chin

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 15:05
- O ile sprawa dominacji Chin w sensie globalnym jest w toku, o tyle w przypadku zasięgu regionalnego są potęgą, która dominuje w całym regionie Azji Południowo-Wschodniej i oddziałuje na kolejne obszary - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Łasak z Instytutu Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Prezydent ChRL Xi Jinping
Prezydent ChRL Xi Jinping Foto: Gil Corzo/shutterstock

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Australia tworzą nowy strategiczny pakt bezpieczeństwa w regionie Indo-Pacyfiku. Przewiduje on bliską współpracę militarną i dyplomatyczną, a także wymianę informacji i technologii. Według ekspertów pakt AUKUS jest odpowiedzią na rosnące wpływy Chin w regionie.

Iwo Bender 1200.jpg
Iwo Bender: USA widzi rzeczywiste zagrożenie ze strony Chin

Prof. Piotr Łasak komentował globalną rywalizację mocarstw. - To sytuacja, którą można porównać do wielu zdarzeń z naszej przeszłości, kiedy jedna z potęg gospodarczych stopniowo traci pozycję, a inna potęga, nie tylko gospodarcza, ale polityczna czy militarna, staje się stopniowo numerem jeden - ocenił.

- Mamy próby zahamowania tego procesu. Stany Zjednoczone są w bardzo trudnej sytuacji, nie są w stanie samodzielnie przeciwstawić się potędze Chin, więc budują sojusze. Mamy do czynienia z jednym z nich - powiedział, odnosząc się do powstania paktu AUKUS.

Ekspert odniósł się także do sytuacji gospodarczej Chin, które jako pierwsze powróciły do szybkich wzrostów po ubiegłorocznym spowolnieniu. - Pandemia spowodowała, że dostawy z Chin do innych części świata zostały zatrzymane […], wiele fabryk na świecie zgłaszało ogromny popyt, Chiny wykorzystały okazję, odbicie gospodarki było rezultatem wcześniejszego zatrzymania wymiany handlowej - stwierdził.

Posłuchaj
23:28 PR24 2021_09_19-20-06-18.mp3 Prof. Piotr Łasak o rosnącej roli Chin (Polskie Radio 24 / Temat dnia / Gość PR24)

- Coraz bardziej też uświadamiamy sobie, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od Chin, i na świecie mają miejsce różnego typu aktywności zmierzające do przebudowy globalnych łańcuchów dostaw. To nie jest łatwe, nie wydarzy się w ciągu kilku lat, będzie raczej trwało dekady, ale jest świadomość, że tego typu działania są konieczne - mówił prof. Piotr Łasak.

Czytaj także:

Chiny złożyły wniosek o przystąpienie do Partnerstwa Transpacyficznego (TPP), czyli umowy o wolnym handlu między 11 krajami Azji i Pacyfiku - poinformował w czwartek chiński resort handlu. Uważa się, że Pekin chce w ten sposób wzmocnić swą pozycję w regionie.

Przyjęcie Chin do TPP nie jest przesądzone, ponieważ wniosek ten musi zaaprobować wszystkie 11 państw będących stronami umowy, m.in. Australia. Jeżeli Chiny dołączą do TPP, to łączny PKB krajów należących do paktu będzie stanowił 30 proc. światowego PKB. Teraz jest to ponad 10 proc.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość: prof. Piotr Łasak

Data emisji: 19.09.2021

Godzina: 20.06

Czytaj także

Jaki będzie Afganistan pod rządami talibów? Dr Winkler: uznanie popłynie z Chin i Rosji

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2021 16:38
- Rosja będzie chciała zaprezentować się jako ta, która może zatrzymać ewentualną falę uchodźców z Afganistanu i w taki sposób rozgrywać Unię Europejską zdobywając cele na kierunku zachodnim - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Winkler z Uniwersytetu Warszawskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Michał Lubina: obecność USA w Afganistanie była dla wielu krajów wygodna

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 21:15
- Póki Amerykanie byli w Afganistanie, problem dla regionu, jakim byli talibowie, był w pewnym stopniu hamowany, to było korzystne dla Chin, teraz jest niepewność - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Lubina (Uniwersytet Jagielloński).
rozwiń zwiń