X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Kompromis na zasadach Łukaszenki". Marek Budzisz o rozwiązaniu kryzysu migracyjnego

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 15:51
- Kontrolowane rozładowanie sytuacji jest Łukaszence z wielu powodów, również gospodarczych, bardzo potrzebne, oczywiście za cenę uznania przez Zachód jego mandatu do sprawowania władzy - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz (Tygodnik "Sieci"), ekspert ds. wschodnich.
Aleksander Łukaszenka
Aleksander ŁukaszenkaFoto: Sasa Dzambic Photography/Shutterstock

Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ oskarżył Białoruś o prowadzenie ataku hybrydowego na Polskę, Litwę i Łotwę.

E_tY4HAXEAQ5SPg (1).jpg
Jarosław Guzy o migrantach na granicy: są traktowani przez reżim Łukaszenki jako żywa broń

Marek Budzisz zaznaczył, że w swojej polityce Łukaszenka chce doprowadzić nie tyle do przesilenia w relacjach z Zachodem, ile do wymuszenia rozmów, co mu się udało w 2011 roku, gdy stosował brutalne represje. - Wczoraj dostaliśmy informację, że w kuluarach ONZ spotkali się ministrowie spraw zagranicznych Finlandii i Białorusi, pytanie czy nie mamy do czynienia z sondowaniem sytuacji - zauważył ekspert.

Gość audycji podkreślał, że polepszenie sytuacji na arenie międzynarodowej jest dla Łukaszenki bardzo istotne, także z przyczyn gospodarczych, jednak ceną za zaprzestanie agresywnych działań miałoby być uznanie przez Zachód jego mandatu do sprawowania władzy.

- To jest w oczywisty sposób przez niego formułowane, eskaluje różnymi sposobami napięcie, począwszy od retoryki, gdy mówi, że Białystok i Wilno to w gruncie rzeczy białoruskie miasta, po agresywne wypowiedzi wobec Ukrainy. Nie rezygnuje jednocześnie z presji migracyjnej, która nie ustaje, a są nawet perspektywy jej narastania. To wszystko ma doprowadzić do kompromisu z Zachodem, ale na warunkach Łukaszenki, to powrót do kooperacji gospodarczej, uznanie jego mandatu do rządzenia i wstrzymanie wsparcia dla białoruskiej opozycji - mówił Marek Budzisz.

Posłuchaj
20:59 PR24 2021_09_23-15-08-24.mp3 Marek Budzisz o polityce Aleksandra Łukaszenki (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Od początku września Straż Graniczna odnotowała już prawie 4,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią.

Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje on 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

Więcej w zapisie audycji. 

  * * *

  Audycja: Temat dnia / Gość PR24

  Prowadzący: Antoni Trzmiel

  Gość: Marek Budzisz

  Data emisji: 23.09.2021

  Godzina emisji: 15.09

  PR24/ka

  Czytaj także

  "To sztucznie stworzony szlak migracyjny ". Tesławski o sytuacji na granicy z Białorusią

  Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 12:44
  - To jest część operacji nastawionej nie tylko na to, żeby wywierać presję na Unię Europejską i Polskę czy Litwę, ale także na to, żeby dostarczać twarde waluty, dewizy do białoruskiego budżetu - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Bartosz Tesławski, redaktor naczelny portalu nawschodzie.eu.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  "To jest zarzewie wojny". Parys o przemówieniu Łukaszenki z okazji Dnia Jedności Narodowej

  Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 14:40
  - To bardzo niebezpieczne wystąpienie Łukaszenki i powinno się ono spotkać z bardzo kategorycznym protestem i potępieniem na świecie - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były minister obrony narodowej, odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Białorusi na temat przynależności polskich regionów do Białorusi.
  rozwiń zwiń