Prezes PGNiG: Europa uzależnia się od rosyjskiego gazu
- Nord Stream 2 próbuje uzyskać uprzywilejowaną pozycję na rynku, wyłamać się ze stosowania unijnego prawa - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Majewski, prezes PGNiG.
2021-10-05, 15:05
Spółka Nord Stream 2 AG ogłosiła, że w poniedziałek rozpoczęło się napełnianie gazem pierwszej nitki rurociągu Nord Stream 2. Spółka nie podała informacji na temat planowanej daty faktycznego oddania NS2 do eksploatacji.
Powiązany Artykuł
![Nord Stream 2 free 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/9791f8ea-5c32-431e-9c39-a7635dcd04c0.jpg)
Rosja tłoczy gaz do Nord Stream 2 pod pretekstem testów
Paweł Majewski stwierdził, że widoczne jest postępujące uzależnianie europejskiej gospodarki od rosyjskiego gazu. - Mamy sytuację, w której ograniczenie podaży gazu przez Gazprom, przy niepełnych magazynach na Zachodzie, powodują panikę i niespotykany rajd cenowy - zauważył.
- Również w krajach Europy Zachodniej nasi partnerzy zastanawiają się, czy na pewno jest to dobry kierunek, by w coraz większym stopniu uzależniać się od rosyjskiego gazu - dodał.
Jak zaznaczył gość audycji, PGNiG uczestniczy w procesie certyfikacji Nord Stream 2 prowadzonym przez niemiecką administrację. - Włączyliśmy się w nią, by spróbować zapewnić, aby funkcjonowanie tego gazociągu odbywało się na europejskich zasadach, m.in. dostępu podmiotów trzecich, rozdzielenia właściciela gazociągu od operatora, czy stosowania przejrzystych taryf, by nie móc manipulować tym rynkiem - podkreślił.
REKLAMA
- Nord Stream 2 próbuje uzyskać uprzywilejowaną pozycję na rynku, próbując się wyłamać ze stosowania unijnego prawa, dostarczając gaz na unijny rynek. To oznacza dyktowanie cen, a przez odpowiednią politykę cenową uzależnienie od jednego dostawcy. Prowadzi to do skutków, które mamy w tej chwili, gdy dostawca ograniczy podaż, to cena na giełdach wzrasta - dodał prezes PGNiG.
Paweł Majewski zwracał uwagę, że obecnie wyzwaniem PGNiG jest zapewnienie dostaw na zwiększający się znacznie rynek. - Zgodnie z założeniami transformacji energetycznej szacuje się, że zapotrzebowanie na błękitne paliwo wzrośnie w ciągu dekady o blisko 50 proc (…) Zgodnie z założeniami Zielonego Ładu i Polskiej Polityki Energetycznej zakłada się, że w 2050 r. mamy być gospodarką zeroemisyjną netto. Można się spodziewać, że w tym horyzoncie gaz wraz z węglem będzie wychodził z użycia - powiedział.
- Gaz ziemny jest paliwem uniwersalnym, jest nie tylko 50 proc. mniej emisyjny niż węgiel, ale może być dodatkowo dekarbonizowany czy mieszany z gazami odnawialnymi, jak metan czy wodór. To są obszary, nad którymi będziemy pracować - mówił prezes PGNiG.
Posłuchaj
Paweł Majewski o sytuacji na rynku gazu ziemnego w Europie (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 12:16
Dodaj do playlisty
Czytaj także:
Eksperci spodziewają się, że gaz mógłby być dostarczany rurociągiem Nord Stream 2 już w październiku. Gazprom planuje w tym roku przepompować nim 5,6 mld metrów sześciennych gazu.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: Paweł Majewski (prezes PGNiG)
REKLAMA
Data emisji: 5.10.2021
Godzina emisji: 13.44
PR24/ka
REKLAMA