Rydliński: orzeczenie TK będzie wpływać na dalsze napięcia między Warszawą a Brukselą

- To co wydarzyło się w tym tygodniu za sprawą orzeczenia TK będzie wpływać w fundamentalny sposób na dalsze napięcia między Warszawą a Brukselą - mówił dr Bartosz Rydliński, politolog i wykładowca UKSW. Gośćmi "Debaty PR24" byli także prof. Arkadiusz Jabłoński (socjolog, KUL) oraz prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog, UŁ).

2021-10-09, 11:14

Rydliński: orzeczenie TK będzie wpływać na dalsze napięcia między Warszawą a Brukselą

Goście Jerzego Jachowicza w rozmowie poruszyli między innymi kwestię postanowienia Trybunału Konstytucyjnego Unii Europejskiej w sprawie Polski. 

Powiązany Artykuł

Shutterstock TSUE 1200.jpg
Prof. Genowefa Grabowska: konflikt rodzi się wtedy, jeżeli kompetencje są nadinterpretowane

- Dobrze byłoby gdyby premier Mateusz Morawiecki napisałby list, wykazując swoje zaangażowanie w odbudowę relacji Polski z Unią Europejską. Pamiętajmy, to co wydarzyło się w tym tygodniu za sprawą orzeczenia TK będzie wpływać w fundamentalny sposób na dalsze napięcia między Warszawą a Brukselą - mówił Bartosz Rydliński. 

Dodał, że "warto byłoby starać się czasem nacisnąć pauzę na zegarze meczu, gdyż pieniądze, które Polska powinna otrzymać z Funduszu Odbudowy, są niezbędne do rozruszania polskiej gospodarki". - Zwłaszcza, że wszyscy na to swego czasu się zgodziliśmy - podkreślił. 

Czytaj także:

- Gdybyśmy popatrzyli na stanowisko Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej to okazałoby się, że główną refleksją jest to, że system, który jest wprowadzany, czy został wprowadzony w Polsce nie daje rękojmi - wytłumaczył Jacek Reginia-Zacharski. 

Trybunał tak naprawdę nie odnosi się do faktografii, tylko potencjałów. Dyskutowanie z takim stanowiskiem jest wyjątkowo  trudne i niewdzięczne, ponieważ tak naprawdę ktoś mógłby wnioskować o zamknięcie mnie w więzieniu, bo nie ma gwarancji, że nie wpadnę w jakiś szał i amok i nie popełnię jakiegoś przestępstwa. Z czymś takim wyjątkowo trudno będzie się dyskutowało - stwierdził Gość Polskiego Radia 24.

Posłuchaj

Gośćmi audycji "Debata PR24" byli prof. Arkadiusz Jabłoński (socjolog, KUL), prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog, UŁ) oraz dr Bartosz Rydliński (politolog, UKSW) 49:14
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

- Stanowisko niemiecko-francuskie również zawiera element pięknych dobrze brzmiących haseł, ale tutaj nasuwa się zdecydowanie więcej pytań niż odpowiedzi - tłumaczył prof. Reginia-Zacharski. 

Z kolei prof. Arkadiusz Jabłoński odniósł się do słów Ursuli von der Leyen - Formułuje ona zdania okrągłe, które tak właściwie nic nie znaczą. Są to na przykład: przyjrzy się, podejmiemy decyzję. A kto, dlaczego i w jakim trybie miałby podejmować decyzje przeciwko Polsce? - pytał gość Polskiego Radia 24.

Czytaj więcej:

Podkreślił, że "Polska w tej sytuacji tak naprawdę w niczym nie zawiniła i że oczywiste jest to dla większości konstytucjonalistów oraz wielu polityków zachodnich". 

REKLAMA

- A może pani von der Leyen będzie formułowała tezy, czy dokona autorefleksji i wyśle przekaz do Polski, że Komisja Europejka, jak i Trybunał Sprawiedliwości UE zaczną przy swoich decyzjach brać pod uwagę ustawy traktatowe i skończy się rozszerzanie oddziaływań na Polski system ustrojowy, a zwłaszcza ten sądowniczy - pytał Jabłoński. Jak później stwierdził "nie spodziewałbym się takich refleksji z jej strony". 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Debata PR24"

REKLAMA

ProwadzącyJerzy Jachowicz

Goście: prof. Arkadiusz Jabłoński (socjolog, KUL), prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog, UŁ), dr Bartosz Rydliński (politolog, UKSW) 

Data emisji: 9.10.2021

Godzina emisji: 9.06

REKLAMA

nj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej