"Dobrze, że głos Polski został usłyszany". Rybińska o debacie w PE

- Premier pojechał do Brukseli przede wszystkim po to, by wyjaśnić naturę wyroku TK, wytłumaczyć, że nie jest to wyrok, który sprawia, że Polska odrzuca traktaty jako całość czy też prawo europejskiej, tylko że nie godzi się na to, by instytucje europejskie działały poza kompetencjami przyznanymi im przez kraje członkowskie - mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Rybińska ("Sieci").

2021-10-19, 12:45

"Dobrze, że głos Polski został usłyszany". Rybińska o debacie w PE
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: olrat/Shutterstock

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w Parlamencie Europejskim, że Polska mówi "tak" dla europejskiego uniwersalizmu i "nie" dla europejskiego centralizmu. Szef rządu w Strasburgu bierze udział w debacie o praworządności w Polsce, którą zorganizowano w reakcji na niedawny wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący wyższości konstytucji nad prawem unijnym.

Powiązany Artykuł

Waldemar Paruch 1200.jpg
"Mam obawy, iż w tej warstwie politycznej szansa na dialog w PE będzie znikoma". Paruch o wystąpieniu premiera

Szef rządu podkreślał podczas debaty, że sukces integracji europejskiej polegał na tym, że prawo było pochodną mechanizmów łączących państwa w innych dziedzinach. Jak mówił, próba całkowitej zmiany tego modelu, polegająca na narzuceniu integracji poprzez mechanizmy prawne, to odejście od założeń stojących u źródeł sukcesu Wspólnoty.

Aleksandra Rybińska, komentując przebieg debaty, zwracała uwagę, że wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego miało na celu wyjaśnienie natury wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który kwestionuje pozatraktatowe działania instytucji UE. - Najwyraźniej nie zostało to zrozumiane przez wszystkich na sali, którzy w swoich wystąpieniach znów przedstawiali te same argumenty, mówiąc, że Polska wychodzi poza europejski porządek prawny - stwierdziła.

"Dialog głuchych"

- Wystąpili ci sami co zwykle politycy PO, to te same oskarżenia, które są wytaczane wobec Polski od miesięcy, słowa premiera albo nie dotarły do obecnych na sali, albo przyszli na tę debatę z już ukształtowanym poglądem i nawet nie próbowali go skonfrontować z tym, co przedstawił szef polskiego rządu. Jest to troszeczkę dialog głuchych - powiedziała publicystka.

REKLAMA

Jak dodała, stanowiska stron sporu są umocnione. - Dobre jest to, że polski głos został usłyszany, że nie da się go całkowicie ignorować. Nie wiem, czy to zmieniło tych, którzy tam siedzą, im zwyczajnie rząd polski się nie podoba, przede wszystkim z powodów ideologicznych - mówiła Aleksandra Rybińska.

Posłuchaj

Posłuchaj

Aleksandra Rybińska o debacie w Parlamencie Europejskim (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 21:21
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

7 października TK uznał za niekonstytucyjne przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę. Dotyczyło to m.in. kwestii uchwał Krajowej Rady Sądownictwa oraz aktów prezydenta w sprawie powoływania sędziów.

REKLAMA

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Aleksandra Rybińska

Data emisji: 19.10.2021

REKLAMA

Godzina emisji: 11.08

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej