Koniec finansowego szczytu UE

Unijny szczyt i jego ustalenia mają być sygnałem dla rynków, że stabilność w strefie euro nie jest zagrożona.

2010-12-17, 13:36

Koniec finansowego szczytu UE

Posłuchaj

Beata Płomecka z Brukseli
+
Dodaj do playlisty

Decyzja o zmianie Traktatu Lizbońskiego i powołaniu funduszu pomocowego dla bankrutów w strefie euro to najważniejsze ustalenia unijnego szczytu, który po południu zakończył się w Brukseli. Zmiany w traktacie wymusił kryzys - obecne zapisy nie pozwalają bowiem na wsparcie finansowe tych krajów w strefie euro, które są w potrzebie.


Jeszcze dwa miesiące temu unijne kraje były przeciwne zmianom w traktacie. Teraz uznały jednak, że dla ratowania strefy euro i uspokojenia rynków finansowych konieczne jest powołanie funduszu i zapisanie tego w dokumencie z Lizbony. ”Jest polityczna wola unijnych krajów, by zrobić wszystko, co będzie trzeba, żeby zapewnić stabilność w strefie euro. Szczegóły zostaną przedstawione w najbliższych miesiącach” - powiedział na zakończenie szczytu przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.


Do wiosny powinny być doprecyzowane szczegóły. Chodzi między innymi o wysokość funduszu i warunki przyznawania pieniędzy. Ogólne zdanie, które zostanie wpisane do traktatu, już mówi o bardzo rygorystycznych wymogach. Kraje strefy euro będą miały obowiązek współtworzyć fundusz, a te, które nie wprowadziły jeszcze wspólnej waluty, mogą w nim uczestniczyć dobrowolnie. Polska, na razie jako jedyna, zgłosiła taką chęć. Udział w funduszu nie wymaga od państw płacenia składek. Kraje gwarantują natomiast, że jeśli trzeba będzie i kryzys dotknie jakieś państwo, wtedy solidarnie pospieszą z pomocą.
rr

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej