more_horiz
Wiadomości

Emisja metanu na świecie spadnie. Jest deklaracja liderów ponad 80 krajów

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 17:02
Światowi liderzy ogłosili porozumienie w sprawie emisji metanu. Ponad 80 krajów zobowiązało się do ograniczenia emisji o 30 proc. do końca dekady.
Światowi liderzy uzgodnili redukcję produkcji metanu o 30 proc do końca dekady (zdj. ilustracyjne)
Światowi liderzy uzgodnili redukcję produkcji metanu o 30 proc do końca dekady (zdj. ilustracyjne)Foto: Gaak/ Shutterstock

Porozumienie jest pomysłem Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. - Metan to gaz znacznie bardziej trujący niż dwutlenek węgla. Sprawia, że ocieplenie postępuje dużo szybciej. Im bardziej i sprawniej zmniejszymy emisję, tym większą szansę mamy na osiągniecie celu ograniczenia ocieplenia do półtora stopnia - mówi Polskiemu Radiu Gareth Redmond-King z think tanku Energy & Climate Intelligence Unit.

PAP_1200_Boris Johnson
Koniec "masakry piłą łańcuchową". Deklaracja Borisa Johnsona na szczycie COP26

Posłuchaj
00:53 metan - cop - spec - dabrowski .mp3 Światowi liderzy ogłosili porozumienie w sprawie emisji metanu. Ponad 80 krajów zobowiązało się do jej ograniczenia o 30% do końca dekady - relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)

 

Szefowa Komisji Europejskiej podkreślała w Szkocji wagę tego ustalenia. - Możemy zapobiec ponad 200 tysięcy przedwczesnych śmierci i setkom tysięcy wizyt w szpitalu spowodowanych astmą - wyliczała Ursula von der Leyen. Prezydent USA Joe Biden wyraził przekonanie, że w rzeczywistości redukcje będą jeszcze większe.

Brak asygnaty kluczowych krajów

Pod porozumieniem nie ma jednak na razie podpisów Rosji, Chin i Indii. To te kraje emitują obecnie najwięcej metanu. Mowa tu o liczbach bezwzględnych, bo w przeliczeniu na mieszkańca negatywny efekt emisji indyjskich i chińskich jest mniejszy.

Czytaj także: 

To nie jedyne dzisiejsze osiągnięcie szczytu. Ponad 100 krajów zgodziło się skończyć z masową wycinką drzew do 2030 roku. Na liście jest też Brazylia, która w ostatnich latach na dużą skalę wycinała Puszczę Amazońską.

Posłuchaj
00:47 piły mają ucichnąc - spec - Dąbrowski .mp3 W Glasgow ponad 100 krajów zgodziło się skończyć z masową wycinką drzew do 2030 roku. Jest to pierwsze konkretne ustalenie szczytu COP26. Z Glasgow - Adam Dąbrowski (IAR)

mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem