more_horiz
Wiadomości

Holograficzna towarzyszka życia, autonomiczne pojazdy i cyfrowa sztuka. Poznaj nową wystawę CNK

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 14:48
- Wystawa zachęca do różnego rodzaju interakcji, ale wydaje mi się, że najważniejszą z nich jest nie ta interakcja, która odbywa się fizycznie, tylko ta, która odbywa się w naszym umyśle. To proces konfrontacji z nowym doświadczeniem i zastanawianie się co ono może oznaczać – mówi w rozmowie z Portalem PolskieRadio24.pl Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik. Placówka uruchomiła ekspozycję poświęconą naszym relacjom ze światem nowoczesnych technologii.
Wystawa Przyszłość jest dziś w CNK
Wystawa "Przyszłość jest dziś" w CNKFoto: Przemysław Goławski

Nowa wystawa Centrum Nauki Kopernik składa się z trzech części, które będą stopniowo otwierane dla gości. Pierwsza – "Cyfrowy mózg?" dostępna jest od 5 listopada. Dwie kolejne części wystawy pojawią się w Koperniku w przyszłym roku – w czerwcu - "Misja: Ziemia", oraz listopadzie - "Człowiek 2.0".

CNK Centrum Nauki Kopernik fot. Przemysław Goławski 1200.jpg
"Przyszłość jest dziś". Ruszyła nowa wystawa Centrum Nauki Kopernik

Rola nauki i technologii

- Naszym celem nie jest pokazanie nowinek technicznych. Naszym celem zachęcenie każdego ze zwiedzających do zadania sobie pytań, a następnie samodzielnego udzielenia odpowiedzi i być może skonfrontowania się także z osobami, które myślą na ten temat inaczej, o to, jaką rolę nauka i technologia, zwłaszcza technologia, mogą pełnić w naszym życiu już wkrótce – mówi dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer.

CNK przekazało zwiedzającym do eksperymentowania i interakcji kilkadziesiąt eksponatów związanych z technologiami cyfrowymi, mechanizmami działania sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Jak mówi kurator wystawy "Przyszłość jest dziś: Cyfrowy mózg?" Anna Skrzypek-Duda, ta część wystawy poświęcona jest technologiom cyfrowym i temu, w jaki sposób wpływają one na nasze życie osobiste i społeczne.

Samochód przyszłości

Czy można ufać maszynom? Czy można pokochać robota? Jak "myśli" sztuczna inteligencja? Czy maszyna może sama tworzyć? To niektóre z pytań, na jakie odpowiedzi można szukać w Centrum Nauki Kopernik.

ziemia z kosmosu free nasa 1200 .jpg
Polska aparatura w kosmosie? Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej zdradza plany

Wśród eksponatów znajduje się cyfrowa asystentka życia, dostępna już na rynku azjatyckim, ale także samochód przyszłości Mercedes F 015 Luxury in Motion, który staje się "mobilnym salonem" i autonomicznie wozi pasażerów. - Wystawa zadaje pytania o to, czy jesteśmy w stanie zaufać autonomicznemu samochodowi. To pytanie o to, czy sztuczna inteligencja może być twórcą na takich samych prawach jak człowiek – wymienia pola do zastanowienia się Robert Firmhofer.


Mercedes F 015 Luxury in Motion w Centrum Nauki Kopernik Mercedes F 015 Luxury in Motion w Centrum Nauki Kopernik

Program edukacyjny

Jak zaznaczają twórcy wystawa "Przyszłość jest dziś" to okazją, by przyjrzeć się szansom i zagrożeniom związanym z rozwojem nauki i nowych technologii, a tematykę tę poszerza specjalny program edukacyjny. Podczas spotkań edukatorów i ekspertów z młodzieżą omawiane są zagadnienia związane ze sztuczną inteligencją, cyfryzacją, robotyzacją, kryzysem klimatycznym i zmianami w środowisku naturalnym.

Przemysław Goławski

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem