Korupcja na szczytach UE? Kaleta: będziemy pilnować, by ta sprawa została wyjaśniona

- Podczas posiedzenia Rady UE grupującej ministrów sprawiedliwości złożyłem wniosek o przedstawienie raportu z badania afery ujawnionej przez "Liberation" - powiedział Sebastian Kaleta. Wiceminister sprawiedliwości odniósł się tym samym do doniesień francuskiej gazety na łamach, której zarzuca się urzędnikom Komisji Europejskiej, sędziom TSUE i politykom Europejskiej Partii Ludowej nielegalne praktyki lobbystyczne.

2021-12-10, 20:25

Korupcja na szczytach UE? Kaleta: będziemy pilnować, by ta sprawa została wyjaśniona
Sebastian Kaleta odniósł się do opisanej przez zagraniczne media afery na szczytach UE. Foto: PAP/Mateusz Marek

Będzie raport Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) w sprawie doniesień dziennika "Liberation". To reakcja Komisji Europejskiej na doniesienia francuskiej gazety, według której na najwyższych szczeblach instytucji unijnych dochodziło do nielegalnych praktyk lobbystycznych. W sprawę mają być zamieszani sędziowie TSUE, urzędnicy Komisji Europejskiej i politycy Europejskiej Partii Ludowej.

Komentarz Sebastiana Kalety

Wniosek o raport w sprawie tych publikacji złożył w imieniu Polski wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Polityk wziął udział w posiedzeniu Rady Unii Europejskiej w Brukseli.

- Ta sprawa powinna być wnikliwie wyjaśniona - powiedział Polskiemu Radiu Sebastian Kaleta. Jak przekazał, szefowa Prokuratury Europejskiej odmówiła udzielenia informacji czy będzie badała sprawę.

- Natomiast komisarz Didier Reynders oświadczył, że sprawa będzie badana i będzie sporządzony raport OLAF, instytucji unijnej odpowiedzialnej za badanie przykładów nieprawidłowości. Zgodnie z wnioskiem Polski, ta sprawa ma powrócić na posiedzenie Rady po sporządzeniu tego raportu - poinformował wiceminister sprawiedliwości.

REKLAMA

"Będziemy tego pilnować"

Sebastian Kaleta podkreślił, że w sprawie mogło dojść do wpływania na decyzje instytucji unijnych i najważniejszych urzędników w związku z organizacją spotkań towarzyskich o charakterze lobbystycznym. Wiceminister sprawiedliwości dodał, że raport urzędu OLAF może być podstawą do wszczęcia śledztwa przez Urząd Prokuratury Europejskiej.

- Co nie zmienia faktu, że prokuratura może działać bez tego raportu, nie musi na niego czekać, tutaj też powinny być kierowane pytania i takie pytania będziemy kierować. Komisarz Reynders nie zakreślił ram czasowych zbadania sprawy, niemniej podczas kolejnych posiedzeń Rady Polska będzie pilnować, by ta sprawa została wyjaśniona - zadeklarował Sebastian Kaleta.

Francuski dziennik "Liberation" w serii artykułów napisał o lobbystach, którzy mieli wywierać wpływ na sędziów TSUE i na urzędników KE. W centrum handlu wpływami mają znajdować się politycy Europejskiej Partii Ludowej, "kontrolowanej przez niemieckich chrześcijańskich demokratów".

Francuska gazeta oskarżyła o korupcję i handel wpływami między innymi przewodniczącego TSUE sędziego Koena Lenaertsa oraz ważnych unijnych urzędników związanych z EPL.

REKLAMA

Posłuchaj

Sebastian Kaleta: Komisja Europejska zapowiada raport urzędu OLAF ws. doniesień Liberation - (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

Zobacz także: Marek Ast (PiS) w PR24 o aferze korupcyjnej na szczytach UE

Zobacz także:


es


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej