more_horiz
Wiadomości

Andrzej Pisalnik: Włodzimierz Pac był pomostem między Polakami i Białorusinami

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2021 14:40
- Dzięki pracy Włodzimierza Paca Polacy dowiadywali się jaka jest postawa demokratycznej części społeczeństwa białoruskiego wobec reżimu Aleksandra Łukaszenki. Był pomostem pomiędzy Polakami i Białorusinami - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Andrzej Pisalnik, białoruski dziennikarz narodowości polskiej, który wspomina wieloletniego korespondenta Polskiego Radia na Białorusi i w Rosji. Włodzimierz Pac zmarł wczoraj w Mińsku w wieku 54 lat. 
Włodzimierz Prac był związany z Polskim Radiem od  lat 90. ubiegłego wieku
Włodzimierz Prac był związany z Polskim Radiem od lat 90. ubiegłego wiekuFoto: Polskie Radio

Jak ocenia pan dziennikarską działalność Włodzimierza Paca na Białorusi?

Należy podkreślić, że nie jest to kraj przyjemny i łatwy do pracy reporterskiej. Na Białorusi każdy dziennikarz musi liczyć się z tym, że może zostać zatrzymany, pobity czy skontrolowany na posterunku milicji. Włodzimierz Pac był jednym z ostatnich korespondentów polskich mediów w tym kraju. To najlepiej pokazuje jak silnym był człowiekiem. Kiedy wychodził z mieszkania, żeby relacjonować jakąś akcję, musiał liczyć się z konsekwencjami. Mimo to potrafił nawet w tych trudnych warunkach, zdobywać informacje i relacjonować toczące się wydarzenia. Codziennie wykazywał się olbrzymią odwagą.  

Dla Polaków był "oknem" na Białoruś, a dla Białorusinów? 

Rzeczywiście, dzięki pracy Włodzimierza Paca Polacy dowiadywali się jak wygląda walka demokratycznej części społeczeństwa białoruskiego i jaka jest postawa tego społeczeństwa wobec reżimu Aleksandra Łukaszenki. Za sprawą jego relacji mieszkańcy ziemi położonych na zachód od Bugu mogli lepiej zrozumieć sąsiadów ze wschodu. Włodzimierz Pac był tym "pomostem" między Polakami i Białorusinami. Uważam, że dzięki jego pracy Białorusini otrzymują dziś wsparcie od Polski i jej obywateli. Myślę, że najważniejszym skutkiem jego działalności będzie to, że Białorusini i Polacy będą postrzegali się jako bratnie narody. 

A jaki był w relacjach prywatnych?

Był troskliwym człowiekiem. Z racji różnicy wieku traktowałem go jak starszego brata, do którego zawsze mogłem zgłosić się z poważnymi problemami. Potrafił wysłuchać drugiego człowieka. Nawet jeśli sprawa była błaha, mniej istotna, to nie bagatelizował jej tylko starał się pomóc. Zapamiętałem go jako troskliwego przyjaciela. Poza tym jestem mu wdzięczny za to co zrobił dla mnie i mojej rodziny. Dzięki Włodkowi mnie i mojej żonie udało się uniknąć białoruskiego więzienia.

Jaką rolę odegrał w tej sytuacji?

Kiedy do mojego mieszkania przyszła grupa funkcjonariuszy, żeby wywieźć nas do Mińska na przesłuchanie, po którym mieli nas aresztować, zdążyłem zadzwonić do Włodka i poinformować go o tym co się dzieje. To właśnie on nagłośnił naszą sprawę. Dzięki jego relacjom poszła fala, że zatrzymano Pisalników i wiozą ich do Mińska, żeby zamknąć w więzieniu. To sprawiło, że tego dnia jednak nie trafiliśmy do aresztu, a następnie udało nam się uciec do Polski. To była zasługa Włodka Paca, który jako dziennikarz operatywnie zareagował na tę sytuację i w ten sposób nas uratował.

- rozmawiał Michał Fabisiak, PolskieRadio24.pl 


Zobacz więcej na temat: Włodzimierz Pac Białoruś

Zobacz także

Zobacz także