Rząd cywilizuje system udzielania pożyczek. Projekt już w Sejmie
Do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o przeciwdziałaniu lichwie. Celem przepisów przygotowanych przez ministerstwo sprawiedliwości jest kompleksowe uregulowanie rynku pożyczek w celu wyeliminowania istniejących patologii. W tym kontekście chodzi przede wszystkim o ochronę konsumentów przed pożyczkami o charakterze lichwiarskim.
2021-12-30, 14:55
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przedstawiając założenia projektu tłumaczył, że "cywilizuje system udzielania w Polsce pożyczek" i "sprawia, że Polacy będą realnie przez państwo chronieni". Przepisy przygotowane przez jego resort zawierają kompleksowe uregulowanie tego obszaru, zarówno na gruncie prawa karnego, jak i poprzez ingerencję w stosunki cywilnoprawne. Minister sprawiedliwości zapowiedział, że przedłożenie te skończy "z tym eldorado, które szeroko miało miejsce i działało całkowicie bezkarnie w obszarze polskiej jurysdykcji, polskich sądów za sprawą zwłaszcza nowelizacji z 2011 roku, za które odpowiadał rząd Platformy Obywatelskiej".
- Mam nadzieję, że ten projekt, jeśli zostanie uchwalony, mimo oporu i sprzeciwu części środowisk zainteresowanych utrzymaniem status quo, będzie dowodem i świadectwem, że polski rząd troszczy się o sytuację Polaków, zwłaszcza tych, którzy znajdują się w sytuacji czasami nadzwyczajnej, czasami przymusowej, muszę sięgać po szybką pożyczkę, szybką gotówkę, ale korzystanie z takiej możliwości ofert na rynku nie będzie związane z gigantycznym ryzykiem utraty całej majątku, dorobku życia, utraty dachu nad głową - mówił Zbigniew Ziobro. Co zawiera projekt?
Obniżenie górnych limitów kosztów pozaodsetkowych
Jednym z kluczowych założeń projektu jest wzmocnienie ochrony osoby fizycznej, zawierającej umowę o świadczenie pieniężne, niepozostającą w bezpośrednim związku z prowadzoną przez tę osobę działalnością gospodarczą lub zawodową, do której nie ma zastosowania ustawa o kredycie konsumenckim, przed obciążaniem jej nadmiernie wysokimi pozaodsetkowymi kosztami związanymi z udzieleniem świadczenia pieniężnego. Projekt wprowadza wzór pozwalający określić maksymalną wysokość kosztów pozaodsetkowych (tj. 20 proc.), ponoszonych przez biorącego pożyczkę pieniężną. Oparto go na wzorze stosowanym przy określeniu maksymalnej wysokości kosztów pozaodsetkowych w ramach kredytu konsumenckiego.
Projekt przewiduje także zmiany w ustawie o kredycie konsumenckim. Dotyczą one m.in. obniżenia górnego limitu kosztów pozaodsetkowych. Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami maksymalna wysokość kosztów pozaodsetkowych kredytu konsumenckiego będzie nadal wyliczana według wzoru wskazanego w art. 36a ust. 1 ww. ustawy, jednakże wartości odpowiednio 25 proc. (koszty niezależne od okresu kredytowania) i 30 proc. (koszty uzależnione od okresu kredytowania) zastąpione zostaną wartościami 10 proc. i 10 proc. Celem wprowadzenia tej regulacji jest zwiększenie ochrony konsumentów przed nakładaniem na nich przez instytucje udzielające kredytów i pożyczek nieuzasadnionych kosztów.
REKLAMA
- W październiku zmalała liczba i wartość udzielonych pożyczek. Znamy wyniki raportu
- Raty kredytów mogą wzrosnąć. Sprawdź prognozy ekspertów
Minimalny kapitał zakładowy dla firm pożyczkowych
Regulacja przygotowana przez ministerstwo sprawiedliwości wprowadza także nadzór Komisji Nadzoru Finansowego nad instytucjami pożyczkowymi. Inna istotna zmiana, to przepis, który przewiduje, że prowadzenie działalności przez instytucję pożyczkową będzie możliwe tylko, jeśli taki podmiot jest spółką akcyjną o minimalnym kapitale zakładowym w wysokości 1 miliona złotych.
Powiązany Artykuł
Spada zadłużenie Polaków, głównie najmłodszych. Ekspert: pandemia ograniczyła konsumpcjonizm
Według badania "Zadłużenie Polaków", przeprowadzonego w 2020 r. przez IMAS International dla KRD, aż 30 proc. Polaków mających nieuregulowane rachunki przyznaje, że nie radzi sobie z ich spłatą. 62 proc. czuje się nimi przytłoczonych, ale prawie 1/3 nie odczuwa z tego powodu żadnego dyskomfortu. Chcąc je spłacić, zazwyczaj proszą o pomoc finansową rodzinę. Najczęściej nie regulują rat kredytów gotówkowych, zobowiązań za telefon, Internet i telewizję, a także za czynsz i media. Problemy sprawia im również zwrot kwot pożyczonych od krewnych.
Rząd chce, aby większość nowych przepisów weszła w życie po sześciu miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Na razie nie wiadomo, kiedy Sejm zajmie się przedłożonym projektem. Najbliższe posiedzenie izby zaplanowano w dniach: 12-13 stycznia.
REKLAMA
Michał Fabisiak, PolskieRadio24.pl
REKLAMA