Ustawa ws. weryfikacji szczepień przez pracodawców. Dziś w Sejmie wysłuchanie publiczne
W Sejmie odbędzie się dziś wysłuchanie publiczne w sprawie ustawy dotyczącej weryfikacji szczepień przez pracodawców. Jej projekt został przygotowany przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. - Do niczego nie zmusza i nie powoduje segregacji sanitarnej - podkreśla Czesław Hoc z PiS.
2022-01-04, 18:56
Projekt autorstwa posłów klubu Prawa i Sprawiedliwości ma wyposażyć pracodawców w instrument weryfikacji statusu zdrowotnego pracowników w czasie pandemii. Zakłada, że będą oni mogli zażądać od zatrudnianych osób okazania ważnego testu przeciw SARS-CoV-2, a w przypadku jego braku - informacji o przebytej infekcji lub informacji o wykonaniu szczepienia przeciw COVID-19. Dotyczyć to będzie zarówno pracowników, jak i osób wykonujących zadania na podstawie umów cywilnoprawnych.
Pracownik bez szczepień może zostać oddelegowany do innych obowiązków
Projekt jest już po pierwszym czytaniu, które odbyło się na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia. Przedstawiając jego założenia, poseł PiS Czesław Hoc tłumaczył wówczas, że zawarte w nim regulacje są wyważone i koncyliacyjne. - Do niczego nie zmusza, żadnej segregacji nie powoduje - zaznaczał polityk partii rządzącej. Czesław Hoc zaznaczał, że pracownicy, którzy nie spełnią wymienionych przesłanek, nie poniosą żadnych konsekwencji.
Powiązany Artykuł
Wzmocnienie roli kuratora oświaty. Szef MEiN tłumaczy kompetencje organu nadzoru i odpiera zarzuty
- Taki pracownik, jeśli nie przedstawi ważnego testu ujemnego w kierunku SARS-CoV-2, nie będzie ozdrowieńcem, ani nie będzie zaszczepiony, nie może stać mu się żadna krzywda. Nie może z tego powodu zostać zwolniony z pracy ani zostać obniżony poziom jego wynagrodzenia - wyjaśnia poseł PiS. Hoc dodaje, że pracodawca może jednak oddelegować takiego pracownika na inny odcinek pracy, aby np. nie miał styczności z klientami.
Projekt przewiduje także przywileje dla pracodawców, którzy nie będą zaszczepieni. Otóż takie firmy będą zwolnione z wszelkich obostrzeń wynikających z pandemii COVID-19. W projekcie zapisano też, że kierownicy podmiotów leczniczych - tj. przychodni, szpitali, hospicjów, zakładów opiekuńczo-leczniczych, ośrodków nocnej i świątecznej pomocy - będą mogli zażądać od pracowników informacji o tym, czy są zaszczepieni bądź mają status ozdrowieńca lub negatywny test w kierunku SARS-CoV-2.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"Będą realizowane w pełnym zakresie". Marlena Maląg o programach społecznych w pandemii
Wysłuchanie w formule on-line
Zgodnie z proponowanymi przepisami testy dla pracowników i współpracowników mają być finansowane ze środków publicznych. Na posiedzeniu komisji zdrowia, na której odbyło się pierwsze czytanie projektu, zdecydowano, że jutro, czyli 5 stycznia, przeprowadzone zostanie jego wysłuchanie publiczne. Rzecznik PiS Anita Czerwińska mówi, że wezmą w nim udział wszystkie zainteresowane osoby, które wcześniej zgłosiły swój udział.
- W tym wysłuchaniu publicznym wezmą udział wszyscy chętni. To są stowarzyszenia, różne podmioty społeczne, ale także korporacje zawodowe związane z ochronę zdrowia - tłumaczy rzecznik PiS Anita Czerwińska. Ze względu na pandemię goście będą mogli uczestniczyć w wysłuchaniu publicznym w formule on-line. Początek o godzinie 11.
Michał Fabisiak, PolskieRadio24.pl
REKLAMA