more_horiz
Wiadomości

Macierewicz: gotowość Zachodu do ustępstw utrwala Rosję w determinacji do ataku

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 16:30
- Trudno sobie wyobrazić, by USA były w stanie w ogóle zrezygnować z obecności wojskowej na terenie flanki wschodniej NATO. Natomiast jest możliwość rozmów dotyczących zmniejszenia obecności wojsk. Taka opina istnieje zwłaszcza wśród Demokratów w USA - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, były minister obrony narodowej.
Antoni Macierewicz
Antoni MacierewiczFoto: PR24/AK

Administracja USA jest gotowa zaproponować podczas przyszłotygodniowych rozmów z Rosją wzajemną redukcję obecności wojskowej i ćwiczeń militarnych w Europie Wschodniej, w tym w Polsce i obwodzie kaliningradzkim - poinformowała w piątek stacja NBC News, opierając się na źródłach w rządzie USA.

"Ustępstwa skutkują jeszcze większą agresją"

Antoni Macierewicz przypominał, że Biały Dom zaprzeczył tym doniesieniom. Zaznaczył jednak, że trzeba być gotowym na wszystkie ewentualności. - Polska musi w tej sprawie podjąć jak najszybsze rozmowy z państwami flanki wschodniej, by wspólnie się przygotować - stwierdził.

- Wszystko zależy od tego, jak będą przebiegały rozmowy w najbliższy poniedziałek i w jakim zakresie ewentualne ustępstwa ze strony rosyjskiej będą przedstawione ze strony Putina. Z naszego doświadczenia wiemy, że ustępstwa wobec Rosji zawsze skutkują jeszcze większą agresją rosyjską - podkreślał gość audycji.

Posłuchaj
09:31 PR24_mp3 2022_01_08-15-18-58_MACIER.mp3 Antoni Macierewicz o obecności wojsk USA w Europie (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

"To nie zbliża"

Były minister obrony narodowej zwracał uwagę, że przekaz stacji NBC, mówiący o możliwości ograniczenia obecności wojsk USA w Europie jest błędny, także jeśli traktować go w kategoriach wywierania nacisku na Rosję.

- To nie zbliża możliwości porozumienie czy wycofania się Rosji z agresji wobec Ukrainy. Odwrotnie, gotowość ustępstw Zachodu tylko bardziej utrwala Rosję w determinacji i ataku - stwierdził.

Biały Dom zaprzeczył informacjom o prowadzonych rozmowach w tej sprawie. -  Doniesienia o tym, że przygotowujemy opcje wycofania sił USA ze wschodniej flanki NATO są nieprawdziwe - powiedziała w piątek wysoka przedstawicielka Departamentu Stanu. Dodała, że kwestia rozlokowania sił jest sprawą całego Sojuszu.

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz powiedział w PR24, że polska dyplomacja będzie zabiegać o to, żeby utrzymać i wzmocnić obecność NATO i żołnierzy amerykańskich na wschodniej flance sojuszu.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Antoni Macierewicz

Data emisji: 08.01.2022

Godzina emisji: 15.18

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem