more_horiz
Wiadomości

"Rosja od lat przygotowana jest do dużego incydentu zbrojnego". Waszczykowski ostrzega

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 17:20
- Jest to realny scenariusz, że w tym roku może dojść do wojny w Europie. Oczywiście Stoltenberg nie mówi, w jakiej skali może być ta woja. Jadnak my już od dawna zwracaliśmy uwagę, że incydenty lokalne o różnej intensywności są możliwe. Rosja prowokuje od lat - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Witold Waszczykowski, europoseł PiS. 
Witold Waszczykowski: we wszystkich tych manewrach ćwiczone są symulacje ataku jądrowego m.in. na Polskę
Witold Waszczykowski: we wszystkich tych manewrach ćwiczone są symulacje ataku jądrowego m.in. na Polskę Foto: PR24/AK

Gościem Polskiego Radia 24 był Witold Waszczykowski, a tematem rozmowy był słowa Jensa Stoltenberga dotyczące wojny w Europie. 

W ocenie europoseł PiS "jest to realny scenariusz". - Oczywiście Stoltenberg nie mówi, w jakiej skali może być ta wojna. Jadnak my już od dawna mówiliśmy, że incydenty lokalnie o różnej intensywności są możliwe, bo do tych incydentów na różnych granicach Rosja prowokuje. Robi to od lat różnymi rajdami samolotów, okrętów podwodnych na Bałtyku, które docierają do Norwegii, Wielkiej Brytanii. Prowokuje swoimi działaniami na Morzu Czarnym, a w tej chwili mamy do czynienia z koncentracją wojsk Rosyjskich przy granicy z Ukrainą - tłumaczył europoseł PiS. 

Przypomniał, że od wielu lat Rosja wraz z Białorusią co około dwa lata organizuje wielkie manewry o nazwie "Zapad", a we wszystkich tych manewrach ćwiczone są symulacje ataku jądrowego m.in. na Polskę. - Ćwiczone są scenariusze rebelii mniejszości narodowej - stwierdził. 

- Rosja jest od lat przygotowana do dużego incydentu zbrojnego. Pytanie tylko na jaką skalę - powiedział gość Polskiego Radia 24.

"To ośmieliło stronę rosyjską"

Pytany o to, czy Europa i NATO są gotowe, aby odpowiedzieć na atak Rosji, stwierdził, że "niewystarczająco". - Skupmy się tutaj na NATO i Amerykanach. Z jednej strony mamy odpowiedzi, groźby dodatkowych sankcji. Mówi się też retorycznie o poważnych konsekwencjach, jednak nie definiuje się ich. Jednocześnie mamy taką sytuację, że od roku nowa administracja amerykańska prezydenta Joe Bidena wychodzi z propozycjami rozmów wobec Władimira Putina, co więcej, koncesji na przykład w kwestii kontroli rozbrojenia, akceptacji Nord Stream 2 - mówił Witold Waszczykowski. 

- Nie mamy żadnej reakcji w postaci sankcji wobec koncentracji wojsk rosyjskich. To ośmieliło stronę rosyjską do stawiania dalszych żądań, aby całkowicie wykluczyć Ukrainę jako kandydata do NATO oraz ograniczyć, a nawet wyeliminować, działania amerykańskie na terenie wschodniej flanki NATO - ocenił europoseł PiS. 

Dodał, że "wiceminister Siergiej Riabkow kilka dni temu powiedział, że należy cofnąć architekturę bezpieczeństwa w Europie do 1997 roku, czyli zanim Polska przystąpiła do NATO".

Czytaj więcej:

Posłuchaj
27:16 PR24_AAC 2022_01_12-15-32-22.mp3 Witold Waszczykowski: Rosja jest od lat przygotowana do dużego incydentu zbrojnego (Polskie Radia 24)

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Gość: Witold Waszczykowski (europoseł PiS)

Data emisji: 12.01.2022

Godzina emisji: 15.33

nj

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem