more_horiz
Wiadomości

Kolejne zatrucia czadem. Dziewięć osób trafiło do szpitala

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2022 20:49
Dziewięć osób, w tym siedmioro dzieci, lekko podtruło się tlenkiem węgla w mieszkaniu w Zabrzu. Decyzją lekarza zostali przewiezieni do szpitala na badania.
W Zabrzu w związku z zatruciem tlenkiem węgla do szpitala trafiło dziewięć osób
W Zabrzu w związku z zatruciem tlenkiem węgla do szpitala trafiło dziewięć osóbFoto: shutterstock.com/DarSzach

Do zdarzenia doszło po południu, strażacy zostali wezwani na miejsce, okazało się, że niesprawny był piec kaflowy, z którego wydobywał się dym. Sytuacja już jest opanowana, na miejscu w akcji brało udział pięć zastępów strażaków.

Cichy zabójca

Straż pożarna poinformowała, że w wyniku zatrucia tlenkiem węgla wczoraj zmarła jedna osoba. Od początku października w wyniku zdarzeń związanych z zatruciami czadem do szpitala trafiło 610 osób. 28 z nich nie przeżyło.

Tlenek węgla (czad) jest gazem bezwonnym i bezbarwnym. Powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne właściwości toksyczne.

W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia - przy dużych stężeniach tego gazu - może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążeniowo-oddechowa i śmierć.

Jak podkreślają strażacy, zbagatelizowanie nawet najmniejszych objawów zatrucia prowadzi to utraty przytomności, a w konsekwencji do śmierci przez uduszenie na poziomie komórkowym.

Czytaj także:

dz/IAR, PAP

Zobacz także

Zobacz także