more_horiz
Wiadomości

Rośnie liczba aktów nienawiści wobec chrześcijan w Europie. Jest nowy raport

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 06:42
Jak pokazują statystyki OBWE w Polsce w latach 2017-2020 niemal dwukrotnie zwiększyła się liczba przypadków obrazy uczuć religijnych. W 2017 roku było to 70 przestępstw, a w 2020 już 130.
W ubiegłym roku w Polsce mieliśmy do czynienia ze wzrostem ataków na osoby duchowne, niszczenia i dewastacji miejsc kultu
W ubiegłym roku w Polsce mieliśmy do czynienia ze wzrostem ataków na osoby duchowne, niszczenia i dewastacji miejsc kultuFoto: jennifer1051/Pixabay

Według OBWE i Rzecznika Praw Obywatelskich, jedynie 5 procent czynów zabronionych motywowanych nienawiścią jest zgłaszanych organom ścigania. W większości przestępstw winni nie ponoszą odpowiedzialności. Informuje o tym raport "Zjawisko przestępstw z nienawiści. Konstrukcja dogmatyczna i praktyka stosowania prawa", przygotowany przez Instytut Ordo Iuris.

Jak podkreślał prezes Instytutu Jerzy Kwaśniewski, w ubiegłym roku w Polsce mieliśmy do czynienia ze wzrostem ataków na osoby duchowne, niszczenia i dewastacji miejsc kultu.

- Liderzy strajku kobiet publicznie pochwalali ataki na świątynie, zachęcając do tych ataków i nie spotykając się żadnymi konsekwencjami prawnymi, w ubiegłym roku nawet politycy z pierwszych stron gazet publicznie nawoływali do upiłowania przywilejów katolików i nie trzeba było długo czekać, by w zbulweryzowanej formie to nawoływanie zrealizowali chuligani, którzy w województwie lubelskim ścinali przydrożne krzyże - wyliczał Jerzy Kwaśniewski.

Różne przestępstwa i ich definicje

Jak zwracają uwagę autorzy raportu, na gruncie prawa międzynarodowego nie ma jednolitej ani powszechnie przyjętej definicji tak zwanych przestępstw z nienawiści. Jerzy Kwaśniewski zaznaczył, że pojęcie "mowy nienawiści" bywa wykorzystywane do dyscyplinowania osób o określonych poglądach i ograniczania wolności wypowiedzi. Jak mówił, mowa nienawiści była powodem zamykania kont społecznościowych. Wykorzystywaną ją również do krytyki kampanii społecznych organizacji pro-life we Francji, które pokazywały szczęśliwe twarze dzieci z zespołem Downa. Uzasadniano, że kampania może rodzić wyrzuty sumienia osób, które dokonały aborcji z powodu choroby dziecka.

Prezes Ordo Iuris podkreślił także bezzasadność postulatu rozszerzania w prawie karnym czynów zabronionych na kolejne grupy z powodu niepełnosprawności, wieku, tożsamości płciowej, czy orientacji seksualnej. Jerzy Kwaśniewski przytoczył uzasadnienie pełnomocnika rządu ds. równego traktowania.

Niezasadne regulacje


- Nie ma jasnej definicji czym jest orientacja seksualna, ma ona charakter deklaratywny, nie ma również jasnej definicji czym jest tożsamość płciowa, to pojęcie jest również zdefiniowane, natomiast aktów nienawiści z powodu wieku, czy niepełnosprawności jest tak niewiele, że włączanie tej kategorii do regulacji prawa karnego wydaje się niezasadne - mówił Jerzy Kwaśniewski. Wyraził nadzieję, że raport stanie się punktem odniesienia w debacie publicznej, w stanowieniu prawa, będzie również punktem odniesienia do prokuratorów i policji.

Ordo Iuris przygotowuje dwa kolejne dokumenty dotyczące zagrożeń penalizacji mowy nienawiści w mediach społecznościowych oraz poradnik dla organów ścigania przestępstw na tle religijnym.

pg

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem