more_horiz
Wiadomości

Prof. Henryk Domański: nie jestem zwolennikiem powstania komisji ds. Pegasusa

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2022 18:10
- W ten sposób można by pokazać, jak funkcjonują służby specjalne, a także państwo demokratyczne, ale to pod warunkiem, że informacje byłyby upublicznione. A skoro jest to niemożliwe, przemawiałoby to za nietworzeniem takiej komisji - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Henryk Domański, socjolog (Polska Akademia Nauk).
W ocenie prof. Domańskiego wiele kwestii poruszanych podczas kongresu było niejasnych, łącznie z samą jej nazwą
W ocenie prof. Domańskiego wiele kwestii poruszanych podczas kongresu było niejasnych, łącznie z samą jej nazwą Foto: Małgorzata Sas/Polskie Radio

Paweł Kukiz złożył wniosek o powołanie sejmowej komisji śledczej ds. inwigilacji, której działalność obejmować ma lata 2005-2021, a pod którym podpisali się przedstawiciele klubów i kół opozycyjnych. Na wspólnej konferencji po spotkaniu politycy zadeklarowali, że poprą kandydaturę Kukiza na przewodniczącego komisji. Proponowany skład 11-osobowej komisji zakłada po pięć miejsc dla partii rządzącej i dla opozycji, a jedno dla koła Kukiz'15.

Prof. Henryk Domański zaznaczył, że nie jest zwolennikiem powstania komisji. - Nie potrafiłbym wskazać skutecznego działania komisji śledczych, oprócz tej badających tzw. Aferę Rywina. Komisja ta ujawniła coś takiego, jak podłoże działań rządu, wtedy było to działanie rządu SLD, jak i funkcjonowanie struktur kryminogenno-lobbingowych, jeżeli chodzi o ich wpływ na ustawy sejmowe. To była pierwsza komisja, która uświadomiła, że coś takiego istnieje. W przypadku pozostałych komisji nie potrafiłbym wskazać skutecznego działania - stwierdził.

Jak dodał gość audycji, komisja ds. inwigilacji nie będzie mogła upubliczniać wielu pozyskanych w czasie prac informacji, ze względu na ich niejawny charakter, a to stawia pod znakiem zapytania sens jej powołania.

Polskie służby otrzymały licencję na wykorzystanie programu Pegasus w 2017 roku. MSWiA podkreśla, że wraz z pojawieniem się nowych środków komunikacji, organy ścigania muszą korzystać z nowych narzędzi w celu przeciwdziałania przestępstwom. Z tych narzędzi - jak zaznacza ministerstwo - nie korzystano jednak w sposób nielegalny, każdorazowo zgodę wyrażał sąd.

Posłuchaj
20:42 PR24_mp3 2022_02_20-17-05-27.mp3 Prof. Henryk Domański o komisji śledczej ds. Pegasusa (Polskie Radio 24 / Przekładaniec Jachowicza)

Czytaj także:

Pomysł powołania komisji śledczej ws. inwigilacji to pokłosie ustaleń działającej przy Uniwersytecie w Toronto grupy Citizen Lab. Podała ona, że za pomocą opracowanego przez izraelską spółkę NSO Group oprogramowania Pegasus byli inwigilowani mec. Roman Giertych, prokurator Ewa Wrzosek i senator KO Krzysztof Brejza. Do telefonu polityka miano się włamać 33 razy w okresie od 26 kwietnia 2019 r. do 23 października 2019 r., gdy przed wyborami parlamentarnymi był on szefem sztabu KO.

* * *

Audycja: Przekładaniec Jachowicza

Prowadzi: Jerzy Jachowicz

Gość: prof. Henryk Domański

Data emisji: 20.02.2022

Godzina emisji: 17.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także