Przejęcie warszawskiego "szpiegowa". Rzecznik MSZ: popieramy egzekucję komorniczą

2022-04-11, 15:47

Przejęcie warszawskiego "szpiegowa". Rzecznik MSZ: popieramy egzekucję komorniczą
W opuszczonym obiekcie, zamieszkałym niegdyś przez rosyjskich dyplomatów i zwanym przez mieszkańców stolicy "Szpiegowem" mają w przyszłości zamieszkać uchodźcy wojenni z Ukrainy. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina poinformował, że resort z zadowoleniem przyjmuje przeprowadzenie - w uzgodnieniu z nim - na wniosek władz stolicy postępowania egzekucyjnego i objęcie w posiadanie przez Skarb Państwa nieruchomości położonej przy ul. Sobieskiego 100 w Warszawie. Tzw. "szpiegowo" to nieruchomość znajdująca się w bezprawnym władaniu Rosji.

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych wspiera właściwe organy i instytucje krajowe w podejmowaniu działań w celu doprowadzenia do uregulowania statusu prawnego nieruchomości oraz w celu ostatecznego zlikwidowania rażącego dysparytetu w nieruchomościach w relacjach polsko-rosyjskich, zgodnie z obowiązującym prawem polskim i prawem międzynarodowym" - przekazał Łukasz Jasina w oświadczeniu.

"Dlatego MSZ z zadowoleniem przyjmuje przeprowadzenie - w uzgodnieniu z nim - na wniosek władz m.st. Warszawy postępowania egzekucyjnego i planowane na dziś objęcie w posiadanie przez Skarb Państwa nieruchomości położonej przy ul. Sobieskiego 100" - czytamy dalej.

Czytaj także:

Ponad 100 mieszkań dla ukraińskich uchodźców

Na spotkaniu z dziennikarzami przed odzyskanym kompleksem nieruchomości w Warszawie prezydent stolicy Rafał Trzaskowski poinformował o przejęciu nieruchomości należącej w przeszłości do pracowników rosyjskiej ambasady. - Przejęliśmy tzw. "szpiegowo", chcemy je przekazać naszym ukraińskim przyjaciołom - powiedział. Zaznaczył, że w tej chwili sprawdzany jest stan techniczny budynku.

- Cieszę się, że w tak symboliczny sposób możemy pokazać, że Warszawa pomaga naszym ukraińskim przyjaciołom - mówił prezydent. Stolica zapowiadała, że zamierza przeznaczyć lokale dla rodzin z małymi dziećmi, które straciły swoje domy w wyniku trwającej od 24 lutego agresji Rosji na Ukrainę.

W budynku przy ulicy Sobieskiego 100, w którym w czasach PRL mieszkali pracownicy rosyjskiej ambasady, jest ponad 100 mieszkań. Wiele lat temu budynek opustoszał i wymaga remontu. Na przestrzeni lat przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych i stołecznego ratusza podejmowali szereg prób uregulowania stanu prawnego nieruchomości na rzecz Federacji Rosyjskiej w Polsce i odpowiednio w Rosji na rzecz Polski.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl


st/PAP

Polecane

Wróć do strony głównej