more_horiz
Wiadomości

Prof. Kazimierz Kik: wojna i jej konsekwencje będą polaryzowały społeczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 09:45
- Do wyborów organizują się również siły polityczne niezwiązane z PiS czy PO, myślę o różnych ruchach samorządowych. Jesienią tego roku, czy wiosną przyszłego, może być zupełnie inne podejście społeczeństwa do głównych ugrupowań politycznych - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik, politolog (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach).
Prof. Kazimierz Kik
Prof. Kazimierz KikFoto: PR24/AK
Obejrzyj
Rozmowy w PR24

Gdyby wybory odbyły się na najbliższych dniach, Zjednoczona Prawica mogłaby liczyć na 39,2 proc. głosów, Koalicja Obywatelska na 27,1 proc., Lewica na 11,2 proc., Polska 2050 na 7,9 proc., PSL na 6,4 proc., a Konfederacja na 5,9 proc. - wynika z sondażu dla DoRzeczy.pl. Zgodnie z badaniem pracowni Estymator frekwencja wyborcza wyniosłaby 59 proc.

Prof. Kazimierz Kik komentował sondaże poparcia dla partii politycznych w Polsce. Jak zauważył, wojna na Ukrainie i jej konsekwencje będą polaryzowały społeczeństwo, a wyborcy będą się koncentrowali wokół głównych graczy. Jego zdaniem sytuacja polityczna jesienią tego roku czy wiosną przyszłego może być zupełnie inna. - Zaczyna być tęsknota za czymś nowym, ale w huku bomb spadających na Ukrainę nie jest ona jeszcze dostrzegana - ocenił.

- Polska, rząd Zjednoczonej Prawicy bardzo trafnie i słusznie stanął po stronie Ukrainy, to polityczna płaszczyzna, ale konsekwencje przyjęcia jej w sferze ekonomiczno-socjalnej będą nieprzewidywalne. Patrząc jednak na społeczeństwa zachodnie, widzimy wielki zwrot, UE zaczyna podejmować różnego rodzaju machinacje, które mają na celu zmniejszenie niedogodności sankcji zastosowanych wobec Rosji (…). Nie zdajemy sobie sprawy, jak jesienią będzie wyglądała scena społeczno-polityczna w Europie - podkreślił politolog.

Posłuchaj
08:10 PR24_mp3 2022_05_17-07-49-23.mp3 Prof. Kazimierz Kik o polskiej scenie politycznej (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Zobacz także:

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: prof. Kazimierz Kik

Data emisji: 17.05.2022

Godzina emisji: 07.49

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem