more_horiz
Wiadomości

Niepokojące słowa Joe Bidena nt. wojny na Ukrainie. Prezydent USA mówi o "grze na przeczekanie"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2022 23:59
- Nie obawiam się rozłamów w zachodnim sojuszu co do postawy wobec Rosji, ale będzie to gra na przeczekanie między Europą i Rosją - ocenił we wtorek prezydent USA Joe Biden.
Joe Biden zapytany, czy zamierza odwiedzić Ukrainę, powiedział, że to zależy od wielu czynników
Joe Biden zapytany, czy zamierza odwiedzić Ukrainę, powiedział, że "to zależy" od wielu czynnikówFoto: VP Brothers / Shutterstock.com

Prezydent odpowiedział w ten sposób na pytanie dziennikarki, czy obawia się rozłamów w jedności Zachodu w obliczu zmęczenia zachodnich społeczeństw wojną na Ukrainie.

- Nie, nie obawiam się tego. Ale myślę, że w pewnym momencie będzie to pewnego rodzaju gra na przeczekanie - co będzie w stanie wytrzymać Rosja i co jest gotowa wytrzymać Europa. Myślę, że to będzie jedna z rzeczy, o której będziemy rozmawiać w Hiszpanii - powiedział Joe Biden, odnosząc się do szczytu NATO w Madrycie w dniach 28-30 czerwca.

Prezydent USA odpowiadał  na pytania dziennikarzy podczas wizyty w klinice szczepień w Waszyngtonie po tym, jak Ameryka stała się pierwszym krajem, który zezwolił na szczepienie przeciwko COVID-19 dzieci w wieku od szóstego miesiąca życia. 

Szczyt NATO w Madrycie

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej po spotkaniu grupy państw unijnych Sojuszu Północnoatlantyckiego przypomniał z kolei, że pod koniec czerwca odbędzie się historyczny szczyt w Madrycie. Powiedział, że będzie to "szczyt, który zmieni NATO, i w którym wezmą udział wszyscy przywódcy państw NATO, dzięki czemu Sojusz Północnoatlantycki będzie silniejszy w tych niebezpiecznych czasach".

Sekretarz generalny NATO dodał, że podczas szczytu w Madrycie omówione zostaną również historyczne wnioski Finlandii i Szwecji o przystąpienie do Sojuszu. - Ich obecność w NATO sprawi, że nasz sojusz będzie silniejszy - podkreślił.

Jens Stoltenberg przekazał, że rozmawiał z premierami Finlandii oraz Szwecji i widzi, że są gotowi podjąć wszystkie kroki konieczne w procesie akcesyjnym.

Czytaj także:

Zobacz także: wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w "Sygnałach dnia"

kmp/jp

Zobacz także

Zobacz także