Stany alarmowe na polskich rzekach

2011-01-17, 13:40

Stany alarmowe na polskich rzekach
. Foto: fot. PAP/Jerzy Undro

Na Odrze stany alarmowe są przekroczone na czterech wodowskazach: w Gozdowicach, Bielinku, Widuchowej i Gryfinie. W całej Polsce podnosi się poziom rzek.

Posłuchaj

Sytuacja w powiecie płockim - relacja Katarzyny Piórkowskiej
+
Dodaj do playlisty

Alarmy powodziowe ogłoszono na terenie gmin: Cedynia, Chojna, Gryfino i Widuchowa.

Wg Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie najbardziej zagrożony powodzią jest powiat gryfiński. Zalewane są użytki zielone, zagrożone są także budynki mieszkalne.

Na Inie stany alarmowe są przekroczone w Stargardzie i Goleniowie, na Parsęcie w Białogardzie. W Stargardzie woda naruszyła fundamenty jednego z domów. Właścicieli ewakuowano do lokalu zastępczego.

W Trzebiatowie poziom Regi przekracza stan alarmowy o 81 cm. Zamknięta jest zalana wodą "mała obwodnica" miasta, w ciągu drogi 103. W kilku domach strażacy wypompowują wodę z piwnic. Ewakuowano jedną osobę.

Jak informuje Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie, woda w Odrze powinna powoli opadać po tym, jak lód z Odry, dzięki pracy lodołamaczy, spłynął do jeziora Dąbie.

Podnosi się stan Prosny

W ciągu doby rzeka przybrała 15 cm. Na wodowskazie w Piwonicach odnotowano dziś 260 cm, czyli 40 cm powyżej stanu alarmowego. W Kościelnej Wsi z terenów zagrożonych powodzią ewakuowano wieloosobowa rodzinę.

Trudna sytuacja panuje w Kaliszu, na osiedlu Rajsków, gdzie woda wdarła się do piwnic i podchodzi pod gospodarstwa. Straż pożarna udrożniła już przepływ pod kładką zablokowany przez spływającą krę. W wielu miejscach wybijają tez studzienki kanalizacyjne - tak jest m.in. w samym centrum miasta.

Nadal przybywa wody w kanale Obry w Kościanie. Od w niedzieli jej poziom podniósł się o kolejne centymetry i przekracza już o ponad 40 cm stan alarmowy. Wiceburmistrz Kościana Maciej Kasprzak uspokaja, że Obra nie zagraża na razie żadnym budynkom w mieście.

Kościańscy strażacy podwyższają wały w tych miejscach, gdzie może dojść do przelania się. Teraz Obra w Kościanie ma poziom 240 centymetrów. Jeżeli rzeka będzie przybierała w dalszym ciągu, to może w niektórych miejscach się przelać.

W Bogusławiu rzeka Prosna przekroczyła stan alarmowy o 92 centrumetry. W gminie Gołuchów w Kościelnej Wsi ewakuowano 10-osobową rodzinę, która mieszka tuż przy tamie. Zagrożoną elektrownię wyłączono z eksploatacji.

Zalana obwodnica

Zalane są już dwa pasy obwodnicy Wyrzyska na trasie krajowej nr 10. Woda spływająca z pól utworzyła tam zalew. Obwodnica oddana była do użytku przed rokiem. W niedzielę wodę usuwali strażacy, a teraz pojawiły się tam służby Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Na razie nie wiadomo, kiedy woda z wyrzyskiej obwodnicy będzie usunięta. Samochody jadące "10" skierowano na starą trasę, przez centrum Wyrzyska. Woda zalała również drogę wojewódzką nr 109 w Zachodniopomorskiem. Wyjazd z Trzebiatowa w kierunku Mrzeżyna jest zamknięty.

Podtopienia w Lubelskim

Na Warmii i Mazurach wzrósł poziom w rzece Guber we wsi Prosna. Stan ostrzegawczy przekroczony jest tam teraz o 17 centymetrów, o 2 cm - w Kanale Giżyckim. Wysokie stany wód są w największej rzece Warmii - Łynie w Smolajnach i Sępopolu, w Żukowie na jeziorze Drużno, w rzece Wąskiej w Pasłęku, Węgorapie w Mieduniszkach i na Pasłęce w Braniewie.

W województwie lubeskim wysoki stan Wieprza daje się we znaki mieszkańcom Składowa w powiecie puławskim. Kilka gospodarstw zostało tam poważnie podtopionych. Służby są gotowe do ewakuacji mieszkańców najbardziej zagrożonych gospodarstw. We wtorek w Ułężu wójtowie gmin zagrożonych podtopieniami spotkają się, by rozmawiać o możliwych działaniach w celu pogłębienia i regulowania Wieprza.
Mróz i śnieg wróci w czwartek

W ciągu najbliższych dni w Polsce będzie ciepło - wynika z prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W ciągu najbliższej nocy ma w całym kraju padać niezbyt obfity deszcz, a temperatury nie powinny spaść poniżej O.

Dyżurny synoptyk IMGW Grażyna Dąbrowska podkreśla, że we wtorek możemy liczyć na słońce. W nocy strefa opadów przeniesie się na północ kraju, a od rana najprawdopodobniej będzie świeciło słońce. Temperatury mogą sięgnąć na południu nawet 8 stopni.

Podobnie będzie w nocy z poniedziałku na wtorek oraz we wtorek. Jedynie na wybrzeżu miejscami może padać deszcz lub deszcz ze śniegiem, ale temperatury będą nadal dodatnie.

Według prognoz IMGW od czwartku może zacząć padać śnieg, a temperatury w nocy mogą spaść na południu Polski do - 9 stopni.

kk

Polecane

Wróć do strony głównej