Włochy: wielkie zmiany w Izbie Deputowanych. Wybrano nowego przewodniczącego
Przewodniczącym włoskiej Izby Deputowanych został polityk prawicowej Ligi Lorenzo Fontana. Wybrano go w piątek (14 października) w czwartym głosowaniu w rezultacie porozumienia zawartego w bloku centroprawicy, która wygrała wrześniowe wybory i pracuje nad powołaniem rządu Giorgii Meloni.
2022-10-14, 13:55
42-letni Lorenzo Fontana - absolwent nauk politycznych, historii i filozofii - należy do Ligi od 20 lat. Był wcześniej eurodeputowanym, a w Izbie Deputowanych zasiada drugą kadencję.
W pierwszym rządzie Giuseppe Contego w latach 2018-2019 był najpierw ministrem do spraw rodziny i osób niepełnosprawnych, a następnie ministrem do spraw europejskich.
Agencja Ansa pisze o nim jako o "ultrakatoliku", "ultrakonserwatyście" i tradycjonaliście. Przypomina, że na pierwszym planie swej działalności politycznej stawiał zawsze wiarę sprzeciwiając się aborcji, związkom partnerskim, gender, małżeństwom osób tej samej płci i broniąc chrześcijańskich korzeni Europy.
Specjalna dedykacja
W 2014 roku Lorenzo Fontana poparł aneksję Krymu przez Rosję i w wydanym oświadczeniu stwierdził, że Unia "nie zna i nie szanuje narodów".
REKLAMA
Opowiadał się również za zniesieniem sankcji na Moskwę. Razem z liderem Ligi Matteo Salvinim zasiadł w ławach Parlamentu Europejskiego w koszulce "Nie dla sankcji wobec Rosji", co teraz przypominają włoskie media.
Przed piątkowym głosowaniem Lorenzo Fontana stwierdził: "Nigdy nie byłem w Rosji. A koszulka przeciwko sankcjom jest sprzed ośmiu lat". Podkreślił, że na dwa dni przed wybuchem wojny na Ukrainie opowiedział się za sankcjami przeciwko Rosji.
W przemówieniu po wyborze Lorenzo Fontana powiedział, że chce zadedykować je papieżowi Franciszkowi, który - jak dodał - "stanowi duchowy punkt odniesienia dla większości włoskich obywateli". Podkreślił także, że "papież prowadzi działania dyplomatyczne na rzecz pokoju, które nie mają sobie równych".
Gdy w Izbie Deputowanych rozpoczęło się rano głosowanie nad wyborem jej szefa, kilkoro deputowanych centrolewicy wywiesiło w auli transparent z hasłem: "Nie dla przewodniczącego homofoba i proputinowskiego". Prowadzący obrady nakazał jego usunięcie.
REKLAMA
"Ważny krok"
W czwartek (13 października) przewodniczącym Senatu XIX kadencji został polityk partii Bracia Włosi Ignazio La Russa.
Wybór szefów obu izb to ważny krok na drodze do powołania nowego rządu, bo to oni będą pierwszymi rozmówcami prezydenta Sergio Mattarelli, który rozpocznie konsultacje w tej sprawie.
- Co włoskie wybory zmienią na politycznej mapie Europy?
- Czy Giorgia Meloni i jej rząd przełamią "włoski syndrom" politycznej niestabilności?
- Prawica przejmuje władzę we Włoszech. Czarnecki: pomogła wypowiedź von der Leyen
nj
REKLAMA
REKLAMA