more_horiz
Wiadomości

Adam Michnik współpracował z hiszpańskim wywiadem? Cenckiewicz publikuje dowody

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2022 11:05
Adam Michnik był zarejestrowany przez hiszpański wywiad jako źródło informacji o pseudonimie „Mario”. Tak twierdzi prof. Sławomir Cenckiewicz. Historyk powołuje się na dokumenty Służby Bezpieczeństwa z końca lat 80. XX wieku.
Adam Michnik współpracował z hiszpańskim wywiadem? Cenckiewicz publikuje dowody
Adam Michnik współpracował z hiszpańskim wywiadem? Cenckiewicz publikuje dowodyFoto: PAP/Leszek Szymański

Informację publikuje portal i.pl. Sławomir Cenckiewicz ujawnia, że pod koniec lat 80. SB i kontrwywiadowi udało się rozpracować rezydenturę hiszpańskiego wywiadu.

Jak czytamy, ze zrabowanej przez SB karty rejestracyjnej nr 594 wynika, że kontakt z Michnikiem nawiązany został 14 lipca 1987 r. Nadano mu pseudonim operacyjny „Mario”, wynagradzano finansowo (i rzeczowo) oraz w zależności od treści pozyskiwanych informacji kwalifikowano jako źródło średniej i wysokiej jakości.

Szereg treściwych notatek na temat podziałów, poglądów i strategii politycznej środowiska solidarnościowego z okresu strajków majowo-sierpniowych 1988 r. i przygotowań do rozmów „okrągłego stołu” opatrzonych jest adnotacją o pochodzeniu zawartych w nich informacji m.in. ze źródła „Mario” (wraz z oceną źródła i wiarygodności informacji).

Treści w archiwum

„Deszyfraż i zdekodowanie skopiowanego przy użyciu specjalnych technik archiwum oraz analiza operacyjna uzyskanych do chwili obecnej dokumentów źródłowych rezydentury wykazuje, że:

1. W kartotece agentury figurują następujące osoby:

- Adam Michnik – ps. »Mario«.

[…]

2. W archiwum przechowywane są rozliczenia finansowe wypłat dla poszczególnych agentów. I tak w miesiącach lipiec-sierpień br. niżej wymienieni otrzymali następujące kwoty [SB nie ustaliła w jakiej walucie – przyp. S.C.]: […] Michnik – 4000 […].

3. W archiwum znajduje się przyporządkowany do każdego agenta zestaw opracowań sporządzonych na podstawie jego informacji, obejmujący numer informacji, datę sporządzenia oraz tytuł. Państwa, których dotyczy informacja, są oznaczone kryptonimami. I tak w 1987 r. Polska oznaczona była kryptonimem »Pato«, a w 1988 r. »Palas«. ZSRR w 1987 r. miał kryptonim »Coco«, a w 1988 r. »Saturno«. […]

4. Rezydentura dokonuje na polecenie Centrali okresowych ocen agentury […].

5. W archiwum przechowywane są również szersze opracowania sporządzane dla Centrali z wykorzystaniem informacji agenturalnych […]” – czytamy w tekście na i.pl.

Cenckiewicz dodaje, że rezydentura wywiadu hiszpańskiego uznała Adama Michnika (i przynajmniej kilka innych osób – znany jest analogiczny przypadek Jacka Czaputowicza) za współpracownika wywiadu Hiszpanii.

Czytaj też:

i.pl/mn/pp/kor

Zobacz także

Zobacz także