more_horiz
Wiadomości

Awatar Łukasiewicza. Swobodna rozmowa ze sztuczną inteligencją staje się możliwa

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2023 17:01
Sieć Badawcza Łukasiewicz zaprezentowała na Zamku Królewskim w Warszawie cyfrowy awatar swojego patrona. Postać została wyposażona w sztuczną inteligencję, która umożliwia swobodną rozmowę z użytkownikiem w czasie rzeczywistym na różne tematy, a także odpowiednią mimikę twarzy, dopasowanie tonu głosu i gestykulację.
Sieć Badawcza Łukasiewicz zaprezentowała cyfrowy awatar swojego patrona
Sieć Badawcza Łukasiewicz zaprezentowała cyfrowy awatar swojego patronaFoto: lukasiewicz.gov.pl

Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Piotr Dardziński powiedział, że awatar powstał z okazji 200. rocznicy urodzin wybitnego polskiego przedsiębiorcy i wynalazcy, którą obchodzono w ubiegłym roku. Projekt ma promować zainteresowania związane z nowymi technologiami. Przypomniał, że Ignacy Łukasiewicz był pionierem przemysłu naftowego.

- Przez XIX i XX wiek napędzał on globalną gospodarkę, a dzisiaj napędza ją rewolucja cyfrowa, dlatego była potrzeba pojawienia się nowego, cyfrowego Łukasiewicza - mówił Dardziński.

Posłuchaj
00:16 12145294_3.mp3 Piotr Dardziński o projekcie - awatarze Łukasiewicza (IAR) 

Awatar Łukasiewicza wyświetlany jest na monitorze w rozdzielczości 4K obsługiwanym przez jedną z najnowocześniejszych kart graficznych o dużej mocy obliczeniowej. Wirtualną postać stworzono w oparciu o zachowane fotografie. Zaawansowane oprogramowanie bazujące na sieciach neuronowych, bazy danych, kamera i mikrofon analizują głos osoby, która wchodzi w interakcje z cyfrowym Łukasiewiczem.

Jeden z twórców awatara i prezes spółki Virbe Krzysztof Wróbel wyjaśnił, że pytania rozmówcy są wysyłane z urządzenia do chmury obliczeniowej, w której w ułamku sekundy powstaje odpowiedź. - Wraca ona na urządzenie i w dynamiczny sposób buduje finalny efekt, którym jest odwzorowany ruch ust, mowa ciała i oczywiście sam głos postaci - powiedział Wróbel.

Posłuchaj
00:15 12145294_2.mp3 Krzysztof Wróbel o zasadzie działania awatara (IAR) 

Tworzenie interaktywnych postaci historycznych

Project manager zespołu, który stworzył awatar, Krzysztof Noworyta ze Studia Juice, wskazał, że rozwiązania technologiczne wykorzystane w tym przedsięwzięciu mogą posłużyć w przyszłości na przykład do stworzenia interaktywnych postaci historycznych w muzeach.

- Odkryliśmy nowy sposób komunikowania się z historią i włączania jej w nasze życie. Być może cyfrowe byty, ożywione postacie historyczne polskich królów, ojców niepodległości czy Mikołaja Kopernika są przyszłością, która jest przed nami i będzie wspaniałym narzędziem edukacji, rozrywki i nauki- - powiedział Noworyta.

Praca ponad 30 osób

Nad projektem awatara Ignacego Łukasiewicza pracował przez pięć miesięcy prawie trzydziestoosobowy zespół specjalistów z różnych dziedzin. Cyfrowa postać - dzięki sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowemu - potrafi analizować oraz doskonalić swoją mowę na podstawie kolejnych rozmów z żywymi ludźmi. To przedsięwzięcie unikalne na skalę europejską.

Sieć Badawcza Łukasiewicz to jedna z największych sieci badawczych w Europie, w której skład wchodzą 22 instytuty badawcze w całej Polsce.

Poznaj Awatar Ignacego Łukasiewicza

Czytaj też:

IAR/mn

Zobacz także

Zobacz także