more_horiz
Wiadomości

Nowe środki na leczenie onkologiczne. Rusza konkurs dla szpitali

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 11:59
- Ogłaszamy konkurs dla szpitali, które zapewniają kompleksowe leczenie onkologiczne. Konkurs dotyczy projektów infrastrukturalnych i przeznaczamy na niego minimum 2,5 mld zł - poinformował w Gliwicach minister zdrowia Adam Niedzielski. Konkurs ruszy 6 marca.
Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej w trakcie wizyty w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach
Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej w trakcie wizyty w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w GliwicachFoto: PAP/Michał Meissner

- To jest kolejny konkurs, który będzie finansowany z Funduszu Medycznego. Jest przeznaczony na potężne projekty infrastrukturalne - podkreślił szef MZ na konferencji w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach.

Jak dodał, MZ przeznacza na ten konkurs minimum 2,5 mld zł. Poinformował też, że w kraju jest około 40 szpitali onkologicznych, które oferują takie kompleksowe leczenie.

Wybór najlepszych projektów

- Z tych 40 podmiotów będą spływały do nas wnioski i w konkursie zostanie wyłonionych pewnie kilkanaście najlepszych projektów. [...] Jeżeli to będą dobre projekty, po prostu zwiększymy pulę nakładów – powiedział Niedzielski. Podkreślił, że MZ chce przeznaczyć pieniądze na finansowanie "naprawdę dużych projektów".

Posłuchaj
00:25 Konkurs ma jakościowo zmienić infrastrukturę leczenia onkologicznego.mp3 Adam Niedzielski: konkurs ma jakościowo zmienić infrastrukturę leczenia onkologicznego (IAR)

- Limit dla jednego projektu wynosi blisko 300 mln zł, a wartość minimalna takiego projektu [...] to minimum 50 mln zł. Mówimy więc o dużych przedsięwzięciach i o takim konkursie, który jakościowo zmieni infrastrukturę szpitalnictwa onkologicznego – stwierdził Niedzielski.

Rzecznik MZ doprecyzował, że konkurs rusza 6 marca. - Teraz czas na przygotowanie wniosków – powiedział.

Minister zdrowia oraz premier Mateusz Morawiecki odwiedził dziś Narodowy Instytut Onkologii imienia Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach z okazji obchodzonego jutro światowego dnia walki z rakiem.

Warunki życia czynnikiem ryzyka

W Polsce realizowane są 3 populacyjne programy wczesnego wykrywania raka - przesiewowe badania mammograficzne, kolonoskopia oraz badania szyjki macicy, czyli cytologia. Według naukowców zachorowanie na raka może być spowodowane przede wszystkim warunkami, w jakich żyjemy i naszymi złymi skłonnościami.

Czytaj również:

pg,iar,pap

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także