more_horiz
Wiadomości

Polska chce kupić od Niemiec Patrioty: mogą sprzedać 12 baterii

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2011 14:05
Polska rozmawia z Niemcami o możliwości kupna używanych przez Bundeswehrę baterii rakiet "Patriot".
Audio
  • Bogdan Klich: otrzymaliśmy wstępną ofertę
  • Karl-Theodor Freiherr zu Guttenberg: szczegóły negocjacji nie będą na razie ujawnione

Niemiecka armia posiada 12 takich baterii, które obecnie jest w stanie sprzedać. Możliwości zakupu tego sprzętu były jednym z głównych tematów rozmów szefa MON Bogdana Klicha z przebywającym z wizytą w Warszawie ministrem obrony Niemiec, Karlem-Theodorem Freiherr zu Guttenbergiem.

Po rozmowie ze swym niemieckim odpowiednikiem minister Bogdan Klich powiedział, że sprawa niemieckich Patriotów była poruszana już kilka miesięcy temu podczas jego wizyty w Berlinie. Niemcy przedstawili już nam swoją propozycję. - Zadeklarowałem wstępne zainteresowanie tą ofertą - powiedział Klich. Teraz nasi eksperci zapoznają się z technicznymi aspektami niemieckiej propozycji.

Karl-Theodor zu Guttenberg nie chciał mówić o szczegółach. Powiedział jedynie, że niemiecka armia może sprzedać do 12 baterii rakiet Patriot. - Inne szczegóły są częścią negocjacji i nie będą teraz podawane opinii publicznej - oświadczył minister.

Obaj ministrowie podczas porannego spotkania rozmawiali też o aspektach współpracy naszych krajów w czasie polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Minister Klich zadeklarował, że polscy eksperci pojadą do Berlina i podzielą się doświadczeniami w procesie profesjonalizacji wojska, do którego przygotowuje się Bundeswehra.

agkm

Zobacz także

Zobacz także