more_horiz
Wiadomości

Dania w 2023 roku przeznaczy środki na pomoc Ukrainie. Rząd podał kwotę wsparcia

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2023 18:47
Dania przeznaczy w 2023 roku na pomoc Ukrainie miliard dolarów - poinformował duński rząd. W oświadczeniu opublikowanym przez tamtejsze Ministerstwo Finansów napisano, że finansowanie zostało zaaprobowane przez większość partii wchodzących w skład parlamentu.
Dania w 2023 roku przeznaczy środki na pomoc Ukrainie. Rząd podał kwotę wsparcia
Dania w 2023 roku przeznaczy środki na pomoc Ukrainie. Rząd podał kwotę wsparciaFoto: Bumble Dee/shutterstock

"Fundusz ma na celu zaspokojenie potrzeb Ukrainy z naciskiem na cele militarne, na które przeznaczono największą część z deklarowanej pomocy. Jednak finansowanie będzie obejmowało też pomoc humanitarną oraz wsparcie przedsiębiorczości w ramach odbudowy ukraińskiej gospodarki. Dania powinna pozostawać wśród krajów najsilniej wspierających Ukrainę" - napisano w oświadczeniu.

"Naszym celem jest wysokiej jakości wsparcie militarne Ukrainy, które przyczyni się do zmiany sytuacji na froncie. Walka Ukrainy jest także naszą walką" - powiedział duński minister obrony Troels Lund Poulsen.

Wojna potrwa

Wojna może się szybko nie skończyć - ostrzega szef brytyjskiej dyplomacji James Cleverly. Dodaje, że trzeba uzupełniać zapasy wojskowe. Komentuje też pomysł utworzenia w Polsce fabryki amunicji.

Rozmówca Polskiego Radia podkreśla, że wojna może potrwać jeszcze długo, bo mimo upływu ponad roku, jak dotąd nie ma nawet sygnałów, że Władimir Putin chce w dobrej wierze negocjować zakończenie konfliktu.

- Zdajemy sobie sprawę, że istnieje ryzyko, że ten konflikt potrwa jeszcze przez jakiś czas. Co więcej, jego intensywność oznacza, że trzeba będzie uzupełniać zapasy amunicji - podkreśla James Cleverly. Stąd dodatkowe pieniądze na brytyjskie wojsko - 5 miliardów funtów w ciągu dwóch lat. Ministerstwo obrony chciało mniej więcej dwa razy tyle pieniędzy.

Czytaj też:

IAR/PAP/mn


Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także