Prezydent Duda z wizytą w Albanii. Przydacz: tematami bezpieczeństwo i współpraca gospodarcza

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą udali się z wizytą do Albanii. To pierwsza od 20 lat oficjalna podróż polskiego prezydenta do tego kraju.

2023-05-10, 16:20

Prezydent Duda z wizytą w Albanii. Przydacz: tematami bezpieczeństwo i współpraca gospodarcza
Prezydent Andrzej Duda oraz pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda przed wylotem do Albanii. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz powiedział przed wylotem z Warszawy, że oczywistym kontekstem wizyty jest lipcowy szczyt NATO w Wilnie.

Współpraca w ramach NATO

- Albania jest jednym z nowszych sojuszników w ramach NATO, ale sojusznikiem, który także posiada jeden głos, liczący się w tej dyskusji. Będziemy rozmawiać o tym, jak adaptować NATO do aktualnych wyzwań. To, co jest najważniejsze z polskiej perspektywy, to adaptacja wschodniej flanki NATO - wskazał szef Biura Polityki Międzynarodowej.

Marcin Przydacz podkreślił, że Sojusz Północnoatlantycki powinien kontynuować politykę odstraszania Rosji, także poprzez budowę potencjału na wschodniej flance.

Posłuchaj

Marcin Przydacz o rozmowach na temat bezpieczeństwa 0:24
+
Dodaj do playlisty

Tematy gospodarcze

Prezydencki minister dodał, że drugim ważnym wątkiem wizyty Andrzeja Dudy w Tiranie będzie jutrzejsze spotkanie z udziałem przedsiębiorców z Polski i Albanii. - Polski przemysł turystyczny również jest zainteresowany obecnością inwestycyjną. To jest ciekawy kraj do spędzania wakacji przez wielu Europejczyków. Polscy przedsiębiorcy chcą być częścią sukcesu, który jest udziałem Albanii - dodał Marcin Przydacz.

REKLAMA

Posłuchaj

Marcin Przydacz o współpracy gospodarczej a Albanią 0:23
+
Dodaj do playlisty

Infrastruktura i produkcja rolno-spożywcza

Prezydencki minister zaznaczył, że kolejne obszary potencjalnej współpracy gospodarczej z Albanią to infrastruktura i produkcja rolno-spożywcza. "Zawsze dla prezydenta jest ważne, by promować polskie rozwiązania technologiczne, w sensie przemysłu maszynowego, z drugiej strony - także gotowe produkty żywnościowe, które mogłyby trafiać na rynek Bałkanów Zachodnich" - powiedział szef Biura Polityki Międzynarodowej.

Czytaj także:

IAR/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej