more_horiz
Wiadomości

Znamy termin pogrzebu Jerzego Nowosielskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2011 16:08
Pogrzeb Jerzego Nowosielskiego, jednego z najwybitniejszych polskich malarzy, odbędzie się w Krakowie w najbliższą sobotę.
Audio
  • Monika Małkowska: Jerzy Nowosielski chciał poświęcić swoje życie i malarstwo Bogu
  • Monika Małkowska: najistotniejsza okazała się dla Nowosielskiego koncepcja ikony

Artysta zostanie pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim. Uroczystości rozpoczną się o godz. 9.00 od nabożeństwa za zmarłych w krakowskiej cerkwi prawosławnej pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny przy ul. Szpitalnej. W południe kondukt pogrzebowy wyruszy od bramy Cmentarza Rakowickiego do Alei Zasłużonych - poinformował przyjaciel i opiekun artysty, Andrzej Starmach.

Jerzy Nowosielski zmarł w Krakowie w poniedziałek. Miał 88 lat. Jego matka była katoliczką, ojciec unitą, on sam wyznawcą prawosławia. We wtorek rano nabożeństwa żałobne za prof. Nowosielskiego zostały odprawione w greckokatolickiej katedrze we Wrocławiu oraz w Sanktuarium Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Białym Borze - w cerkwi w całości zaprojektowanej przez zmarłego artystę.

Nowosielski znany jest przede wszystkim jako autor prac religijnych - malowideł ściennych, ikonostasów, polichromii, m.in. w cerkwiach w Białymstoku, Jeleniej Górze, Krakowie i Warszawie. Był profesorem i długoletnim wykładowcą krakowskiej ASP.

Artysta malował portrety, pejzaże, martwe natury, obrazy abstrakcyjne. Jego prace znajdują się w polskich muzeach, ale także w kolekcjach prywatnych w Kanadzie, USA, Niemczech. W 2008 r. Nowosielski został uhonorowany Złotym Medalem Gloria Artis, a w 2010 r. prestiżową Nagrodą Polskiej Akademii Umiejętności im. Erazma i Anny Jerzmanowskich, którą przyznano mu w "w uznaniu dla osiągnięć artystycznych oraz jego wytrwałej pracy na rzecz pojednania Kościołów i narodów".

sm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W Krakowie zmarł malarz Jerzy Nowosielski. Miał 88 lat

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2011 04:13
Znany jest przede wszystkim jako autor prac religijnych - malowideł ściennych, ikonostasów, polichromii - m.in. w cerkwiach w Białymstoku, Jeleniej Górze, Kościele Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Krakowie, kościele Św. Krzyża w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odszedł Jerzy Nowosielski. Miał 88 lat

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2011 08:13
W Krakowie zmarł jeden z najlepszych polskich malarzy. Mówił o sobie: "ja, malarz polski, duchowo narodziłem się w Ławrze Poczajowskiej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odszedł Jerzy Nowosielski

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2011 12:29
W dzisiejszej audycji przedstawimy m.in. wspomnienie o zmarłym wczoraj wybitnym malarzu i teoretyku sztuki.
rozwiń zwiń