more_horiz
Wiadomości

Fryderyki: 9 nominacji dla Moniki Brodki, 3 dla płyt wydanych przez Polskie Radio

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2011 16:17
W środę poznaliśmy nominowanych do tegorocznych nagród Fryderyk 2011. Na dziewięć statuetek szanse ma Monika Brodka. Trzy nominacje otrzymały płyty wydane przez Polskie Radio.
Audio

Monika Brodka została nominowana w takich kategoriach, jak m.in. autor roku, kompozytor roku, wokalistka roku, album roku pop, produkcja muzyczna roku.

- Spodziewałem się, że Monika otrzyma kilka nominacji, ale nie myślałem, że aż dziewięć – powiedział Piotr Metz, członek Rady Akademii Fonograficznej. Jego zdaniem artystka wyjątkowo cieszyć się będzie z nominacji nie dotyczących aspektów artystycznych jej ostatniej płyty.

Niespodzianką jest aż sześć nominacji dla heavy metalowego zespółu Acid Drinkers. Według Piotra Metza może to oznaczać powrót na salony „tradycyjnej, energetycznej szkoły grania”.

Jerzy Maksymiuk, Włodzimierz Nahorny, Wojciech Młynarski – to artyści, którzy w tym roku otrzymają Złotego Fryderyka. - To postaci szczególne, wybitne i chyba nie trzeba ich specjalnie przedstawiać – powiedział Marek Staszewski ze Związku Producentów Audio Video.

Trzy nominacje do Fryderyków otrzymały płyty wydane przez Polskie Radio. Najlepszym albumem z muzyką kameralną może okazać się "Aqua e Vinho" z utworami w wykonaniu Łukasza Kuropaczewskiego, Agaty Szymczewskiej, Anny Marii Staśkiewicz, Katarzyny Budnik-Gałązki i Marcina Zdunika. Nominację w kategorii "Oryginalna Ścieżka Dźwiękowa" otrzymał Michał Lorenc za muzykę do filmu "Różyczka". Fryderyka za album roku z muzyką alternatywną mogą otrzymać twórcy płyty "Męskie granie".

W tym roku statuetki wręczone zostaną w 34 kategoriach. O nominację do nagrody ubiegało się 101 albumów muzyki poważnej, 29 jazzowych, 201 albumów z polską muzyką rozrywkową. Zgłoszono tez 147 singli do kategorii "Piosenka Roku". O tytuł najlepszego wideoklipu walczyło 97 teledysków.

Gala Fryderyk 2011 odbędzie się 9 maja w Fabryce Trzciny.

IAR, aj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gaba Kulka laureatką Fryderyka!

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2010 14:21
Naszą koleżankę uhonorowano w kategorii Wokalistka Roku. Gratulujemy!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jego Inteligencja Wojciech Książę Młynarski - serwis specjalny Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2011 12:00
Tym tytułem mistrza polskiej piosenki określił go kiedyś Andrzej Poniedzielski. Dziś artysta obchodzi 71. urodziny. Polecamy Państwu serwis specjalny na temat życia i twórczości Wojciecha Młynarskiego.
rozwiń zwiń