X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Każda scena i każde słowo są prawdziwe". "Czarny Czwartek" w kinach

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2011 04:00
To fabularna rekonstrukcja wydarzeń grudnia 1970 roku w Gdyni. Wojsko i milicja zabiły na Wybrzeżu 45 osób, w tym 18 protestujących robotników Stoczni Gdynia.
Audio

Obraz powstał w 40. rocznicę pacyfikacji robotników na Wybrzeżu. Robotnicy Stoczni Gdynia strajkowali przeciwko drastycznym podwyżkom cen żywności.

Po apelu władz wrócili jednak do pracy. Idących do Stoczni ludzi zaatakowały oddziały wojska i milicji. Na ulice wyjechały czołgi. Robotników i zwykłych przechodniów katowano drewnianymi pałkami i strzelano do nich z karabinów maszynowych.

Tę dramatyczną historię twórcy filmu opowiedzieli na kanwie autentycznych losów stoczniowca Brunona Drywy, człowieka który nie strajkował, ale został zastrzelony na ulicy. Osierocił żonę i troje dzieci.Jako Brunon Drywa wystąpił aktor z Wybrzeża, Michał Kowalski. Jego żonę, Stefanię zagrała Marta Honzatko. Stefania Drywa po obejrzeniu filmu wyraziła ogromne uznanie dla jego twórców, którzy wiernie odtworzyli wydarzenia. Zaakceptowała też kreację Marty Honzatko, mówiąc, że widzi na ekranie samą siebie sprzed 40 lat.

Konsultant historyczny filmu profesor Jerzy Eisler podkreślił, że każda scena i każde słowo są w nim prawdziwe. Dodał, że trzeba było długo czekać na pierwszy film fabularny o tych przerażająch wydarzeniach.

Scena
Scena z filmu "Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł"

W filmie występuje plejada aktorów. Piotr Fronczewski - w roli członka biura politycznego PZPR, marszałka komunistycznego Sejmu, Zenona Kliszki. Piotr Garlicki to w filmie premier Józef Cyrankiewicz. Wojciech Pszoniak zagrał I sekretarza PZPR Władysława Gomułkę.

Reżyser Antoni Krauze, a także Piotr Fronczewski wyrazili nadzieję, że film będzie artystycznym wkładem w edukację historyczną młodych Polaków.

Piotr Fronczewski w rozmowie z IAR dodał, że ludzie którzy podejmowali decyzję o pacyfikacji stoczniowców są "nie do obrony" nawet przez aktora, który zawsze stara się pokazać postać jako wielowymiarową.

Wojciech Pszoniak powiedział, że jest dumny z tego, iż wystąpił w filmie Antoniego Krauzego. Na prośbę twórców filmu Kazik Staszewski nagrał swoją wersję „Ballady o Janku Wiśniewskim", która opowiada o tych wydarzenaich. Piosenka jest motywem przewodnim filmu "Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł".IAr,agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przeżyj "czarny czwartek" na własnej skórze. Znajdź pamiętnik studenta

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2011 15:12
Premierze kinowej superprodukcji "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" będzie towarzyszyła szeroka akcja edukacyjna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł" poruszy Polaków

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2011 18:20
Grudzień '70 to jedno z najważniejszych wydarzeń w powojennej historii Polski i jedna z najmroczniejszych kart PRL-u.
rozwiń zwiń