Rosja wycofała się z traktatu New START. Stany Zjednoczone podjęły działania odwetowe
Stany Zjednoczone ogłosiły w czwartek działania odwetowe po tym, jak Rosja w lutym bieżącego roku wycofała się z porozumienia o redukcji zbrojeń strategicznych Nowy START, zawartego w 2010 roku - poinformował Departament Stanu.
2023-06-02, 10:40
Amerykańskie władze przestaną m.in. wydawać wizy rosyjskim inspektorom, a także przestaną dostarczać Rosji aktualizację danych, obejmującą kompleksowe bazy danych dotyczące obiektów i sił jądrowych podlegających traktatowi Nowy START - podał Departament Stanu w oświadczeniu. Decyzja zapadła po tym, jak Rosja potwierdziła, że "nie wywiąże się ze swojego zobowiązania do dostarczenia półrocznej aktualizacji danych w dniu 30 marca 2023 r.".
Wymiana baz danych dwa razy w roku
Strony traktatu powinny, w myśl jego postanowień, wymieniać się bazami danych dwa razy w roku, w marcu i we wrześniu. Począwszy od czwartku, Stany Zjednoczone zaczynają również wstrzymywać powiadomienia związane z energią jądrową, w tym aktualizacje statusu elementów objętych paktem, takich jak pociski rakietowe i wyrzutnie.
Waszyngton będzie nadal przekazywał Moskwie powiadomienia o wystrzeleniu międzykontynentalnych pocisków balistycznych (ICBM) i pocisków balistycznych wystrzeliwanych z okrętów podwodnych (SLBM), co jest wymogiem wynikającym z porozumienia z 1988 r. w sprawie powiadomień o wystrzeleniu pocisków balistycznych; będzie też informować Rosję o ćwiczeniach objętych odrębnym traktatem, zawartym w roku 1989 - wynika z oświadczenia Departamentu Stanu.
Co jeszcze się zmieni?
Stany Zjednoczone nie będą już także ułatwiać Rosjanom przeprowadzania inspekcji amerykańskich działań nuklearnych objętych Nowym Układem START. Wymiana danych telemetrycznych z wystrzeliwanych pocisków ICBM i SLBM również nie będzie już prowadzona - czytamy w powiadomieniu.
REKLAMA
Władimir Putin pod koniec lutego 2023 r. formalnie zawiesił udział Moskwy w porozumieniu w odwecie za wsparcie Waszyngtonu dla Ukrainy.
Podpisany w 2010 roku układ Nowy START ogranicza liczbę rozmieszczonych przez Rosję i USA strategicznych głowic nuklearnych do maksymalnie 1550. Umowa ograniczyła również liczbę wyrzutni i ciężkich bombowców zdolnych do przenoszenia broni jądrowej do 800, a także stworzyła system wzajemnej inspekcji i powiadamiania.
- Nakaz aresztowania dla Władimira Putina. Krzysztof Kwiatkowski: to dla niego najgorsza wiadomość
- Rosyjskie zbrodnie na dzieciach. Prezydent Zełenski: dziękuję za działania rzeczników z Polski i Ukrainy
- Są kolejne dowody rosyjskich zbrodni. Zeznania świadków trafiły do Międzynarodowego Trybunału Karnego
PAP/nt
REKLAMA
REKLAMA