Po pogrzebie otwierano sarkofag pary prezydenckiej na Wawelu

Jan Siuta, wykonawca sarkofagu na Wawelu, w którym spoczęli Lech i Maria Kaczyńscy, ujawnił, że był on otwierany kilka dni po oficjalnym pogrzebie.

2011-03-10, 21:29

Po pogrzebie otwierano sarkofag pary prezydenckiej na Wawelu
Wawel. Sarkofag Lecha i Marii Kaczyńskich. Foto: fot. Arkadiusz Janicki/Wikimedia Commons/CC

Posłuchaj

Relacja Ewy Kwaśnik (Radio Kraków) i wypowiedzi Jana Siuty
+
Dodaj do playlisty

W rozmowie z dziennikarzami, Siuta nie chciał podać szczegółów twierdząc, że obowiązuje go tajemnica państwowa. Pomimo to mówił o odpieczętowaniu sarkofagu i zdjęciu bocznej płyty. Nie chciał powiedzieć czy cokolwiek dolożono do sarkofagu po jego otwarciu.

Według nieoficjalnych informacji, po otwarciu grobowca, miała być dołożona do środka zalakowana tuba ze szczątkami śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Jan Siuta powiedział, że do zachowania tajemnicy zobowiązali go funkcjonariusze służb specjalnych. "Podpisałem stosowny dokument, był tam paragraf nakazujący mi milczenie"

Pogrzeb Lecha i Marii Kaczyńskich odbył się w Krakowie 18 kwietnia, a sarkofag otwierano – jak twierdzi Siuta – około tygodnia później.

REKLAMA

żr. IAR, Super Express/ mch

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej