Rosatom: sytuacja rozwija się według najgorszego scenariusza

Rosyjska Agencja Energii Atomowej ostrzega przed rozwojem sytuacji w japońskiej elektrowni nuklearnej, podczas gdy firmy energetyczne w Sachalinie przygotowują się do ewakuacji.

2011-03-16, 16:39

Rosatom: sytuacja rozwija się według najgorszego scenariusza

- Niestety, sytuacja rozwija się według najgorszego scenariusza - powiedział w rozmowie z agencją Reutera prezes rosyjskiej Federalnej Agencji Energii Atomowej Rosatom Siergiej Kirijenko.

Przyznał, że Rosja nie dysponuje pełną informacją z Japonii na temat sytuacji w tym kraju, toteż rosyjscy eksperci muszą tworzyć modele zdarzeń w uszkodzonej elektrowni jądrowej Fukushima.

Kirijenko powiedział, że przegrzanie w innych reaktorach elektrowni wskazuje na pogłębianie się kryzysu.

Szef Rosatomu, który często towarzyszy rosyjskim przywódcom Dmitrijowi Miedwiediewowi i Władimirowi Putinowi w podróżach zagranicznych, w trakcie których są podpisywane kontrakty nuklearne, powiedział, że japoński kryzys będzie najpewniej miał negatywny wpływ na kwitnący rosyjski biznes budowy zagranicznych obiektów jądrowych.

REKLAMA

Kirijenko zapewnił, że nawet przy najgorszym wariancie rozwoju wydarzeń w elektrowniach atomowych w Japonii i przy niesprzyjającym wietrze nie powstanie zagrożenie dla rosyjskiego Dalekiego Wschodu. Powiedział, że wybuch nuklearny w uszkodzonej przez trzęsienie ziemi elektrowni jądrowej Fukushima I jest niemożliwy.

Rosneft przygotowuje ewakuacje pracowników

Zapewnienia te jednak nie uspokoiły rosyjskich firm wydobywających surowce w Sachalinie, bowiem - jak donosi portal lifenews.ru - szykują się one do ewakuacji swoich pracowników, obawiając się wzrostu poziomu radioaktywności, lub wybuchu nuklearnego.

Zarząd Rosneftu przygotował plan ewakuacji swoich pracowników z Dalekiego Wschodu na wypadek pogorszenia się sytuacji. Już teraz jednak kupno biletu do Moskwy jest niemal niemożliwe: wykupione zostały nawet te osiągające ceny prawie 10 tysięcy złotych.

Według prezesa rosyjskiego Stowarzyszenia Gazowego Olega Zilina, jeśli pogorszy się sytuacja w japońskiej elektrowni, wpłynie to na cały rejon Dalekiego Wschodu. - Wzrost radioaktywności stworzy oczywiście spadek w wydobyciu i przetwórstwie surowców na Dalekim Wschodzie, bo firmy będą musiały ewakuować swoich specjalistów - powiedział.

REKLAMA

PAP, life.ru, Reuters, sg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej