Tysiąc złotych podwyżki dla pracowników socjalnych. Jest decyzja rządu

2024-03-19, 16:40

Tysiąc złotych podwyżki dla pracowników socjalnych. Jest decyzja rządu
Premier Donald Tusk: liczę na szybki podpis prezydenta pod nowelą ustawy o pomocy społecznej. Foto: Shutterstock/evrymmnt

Tysiąc złotych brutto podwyżki dla pracowników opieki społecznej. Rząd przyjął projekt ustawy, która ma umożliwić wprowadzenie programu podwyżek dla pracowników tego sektora. Premier Donald Tusk powiedział po posiedzeniu rządu, że zmiana ta da na rękę 600-700 złotych.

- Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o pracownikach opieki społecznej - poinformował premier Donald Tusk. Rekomendowane rozwiązanie pozwoli na podwyżkę - dodatek 1000 zł dla pracowników w różnych jednostkach pomocy społecznej. Obejmie to ok. 200 tys. osób.

Premier powiedział, że w ostatnich dwóch latach bardzo często spotykał na swojej drodze pracownice i pracowników opieki społecznej w polskich samorządach. Wskazał, że są to głównie kobiety z wyższym wykształceniem, wykonujące bardzo ciężką pracę.

Premier: tysiąc złotych brutto dodatku dla pracowników opieki społecznej

Donald Tusk na wtorkowej konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów podkreślił, że jest bardzo zadowolony z przyjęcia projektu nowelizacji przez rząd. Jak dodał, liczy na bardzo szybką pracę w parlamencie i szybki podpis prezydenta pod nowelizacją.

- Tu chyba nie będzie kalkulował ani spekulował, tak jak w przypadku chociażby ustawy pigułka dzień po i wtedy będziemy mogli ten program wdrożyć w życie - powiedział, zaznaczając, że intencją rządu jest to, aby dodatek w wysokości 1 tys. zł brutto zaczął trafiać do adresatów od 1 lipca br.

Posłuchaj

Tysiąc złotych podwyżki dla pracowników opieki społecznej (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Premier doprecyzował, że dodatek, o którym mowa, będzie tak naprawdę podwyżką dla pracujących w: jednostkach pomocy społecznej, ośrodkach pomocy społecznej, powiatowych centrach pomocy rodzinie, w centrach usług społecznych, domach pomocy społecznej, placówkach specjalistycznego poradnictwa rodzinnego, ośrodkach interwencji kryzysowej, ośrodkach wsparcia, w tym ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, dziennych domach pomocy, domach dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, schroniskach dla osób bezdomnych, schroniskach dla bezdomnych z usługami opiekuńczymi czy w klubach samopomocy.

Posłuchaj

Premier: to kwestia elementarnej sprawiedliwości, aby państwo zadbało o osoby pełniące tak ważną funkcję społeczną (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Chodzi także o osoby pracujące w systemie pieczy zastępczej i wspierania rodziny, o asystentów rodziny, koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej, pracowników placówek opiekuńczo-wychowawczych, osoby zatrudnione do pomocy w rodzinach zastępczych, zawodowych i rodzinnych domach dziecka na podstawie umowy o pracę, pracowników regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych, pracowników interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych, pracowników placówek wsparcia dziennego, a także instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech, które prowadzone są przez samorządy, czyli żłobki, kluby dziecięce i o dziennych opiekunów.

Czytaj także:

IAR/PAP/mg


Polecane

Wróć do strony głównej