"Pomoc humanitarna Polski dla Libii nie musi oznaczać udziału żołnierzy"

Według Radosława Sikorskiego możemy pomóc w przerzuceniu dostaw dla organizacji humanitarnych czy nowego rządu libijskiego.

2011-03-27, 08:00

"Pomoc humanitarna Polski dla Libii nie musi oznaczać udziału żołnierzy"
Radosław Sikorski. Foto: (fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND)

Posłuchaj

Radosław Sikorski: udział w operacji humanitarnej nie musi oznaczać obecności polskich żołnierzy
+
Dodaj do playlisty

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski potwierdził w wywiadzie dla TVP Info, że prezydent Barack Obama, który w maju złoży wizytę w Polsce, spędzi w Warszawie dwa dni. Szef MSZ nie zgodził się z opinią opozycji, że stosunki polsko-amerykańskie są katastrofalne i podkreślił, że wizyta Obamy jest tego przykładem.

Mienie żydowskie

Odpowiadając na pytanie o restytucję mienia żydowskiego Sikorski powiedział, że polskie władze nie dzielą mienia na żydowskie i nieżydowskie. Przypomniał, że restytucja mienia odbywa się na drodze sądowej i polskie sądy nie ferują wyroków na podstawie wyznania.

- Zachęcamy do składania pozwów - powiedział minister, przypominając, że Polska podpisała z 12 krajami, w tym ze Stanami Zjednoczonymi, umowy i wypłaciła na ich podstawie wielomilionowe odszkodowania. Na podstawie tej umowy polskie władze wygrywają procesy przed amerykańskimi sądami - podkreślił szef MSZ.

Interwencja w Libii

Sikorski powiedział, że udział Polski w operacji humanitarnej dla Libii, co zadeklarował rząd, nie musi oznaczać udziału polskich żołnierzy. Może to być bowiem pomoc w przerzuceniu dostaw dla organizacji humanitarnych czy nowego rządu libijskiego.

Minister nie zgodził się ze stanowiskiem Prawa i Sprawiedliwości, według którego Polska powinna wziąć udział w operacji zbrojnej w Libii i uznać tamtejsze władze powstańcze. Sikorski podkreślił, że, zdaniem rządu, Polska nie powinna się angażować zbrojnie.

Pytany o politykę wobec Białorusi Sikorski wyraził opinię, że warto było próbować nakłonić tamtejsze władze do demokratyzacji. Prezydent Aleksandr Łukaszenka wybrał jednak drogę represji - dodał. Minister podkreślił, że jeśli Łukaszenka chce bliżej współpracować z Unią Europejską i otrzymać od niej pomoc, to nie może traktować swego społeczeństwa tak, jak obecnie. - Pogoda dla dyktatorów jest coraz gorsza - dodał szef polskiej dyplomacji.

(fot.
(fot. PAP/EPA/KHALED ELFIQI )


Czytaj sondaż Polskiego Radia na temat interwencji w Libii >>>

IAR, sm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej