more_horiz
Wiadomości

R. Sikorski odpowiada na oświadczenie Światowego Kongresu Żydowskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2011 12:45
Komentując apel przedstawiciela Światowego Kongresu Żydowskiego o bojkot gospodarczy Polski za brak ustawy reprywatyzacyjnej, szef MSZ Radosław Sikorski wskazał, że polskie sądy nie rozróżniają występujących o odszkodowania ze względu na wyznanie i narodowość.
Audio
  • Radosław Sikorski odpowiada na oświadczenie Światowego Kongresu Żydowskiego

Odpowiedzialny za sprawy prawne Światowego Kongresu Żydowskiego Menachem Rosensaft wezwał społeczność żydowską do pozbawienia Polski "dolarów z turystyki i innych" do czasu uchwalenia w naszym kraju ustawy, dotyczącej roszczeń ofiar holokaustu i ich spadkobierców.

- My nie rozróżniamy w naszym procesie restytucyjnym; sądy nawet nie wiedzą, jakie kto ma wyznanie i narodowość, i o ile wiem setki spraw skończyły się już oddaniem mienia i rekompensatami. Niezmiennie zachęcamy do korzystania ze ścieżek prawnych, które są otwarte niezależnie od narodowości czy wyznania - tak szef dyplomacji Radoslaw Sikorski odpowiada na to oświadczenie.

Rosensaft polemizuje także z wypowiedziami ministra Sikorskiego, które były reakcją na wyrażone przez amerykańskie władze "rozczarowanie" wstrzymaniem przez Polskę uchwalenia tzw. ustawy reprywatyzacyjnej.

Zdaniem Rosensafta, nie ma racji minister Sikorski, który oświadczył w "Kropce nad i" w TVN24, że "jeśli chodzi o mienie różnych obywateli państw obcych, to Polska jeszcze w latach 60. podpisała tzw. umowy indemnizacyjne, w tym z USA, i wypłaciła wielomilionowe odszkodowania rządom tych krajów, w tym Stanom Zjednoczonym".

Rosensaft twierdzi, że umowa z 1960 roku nigdy nie miała obejmować roszczeń tych, którzy przybyli do USA długo po tym, gdy ich własność została najpierw zajęta przez nazistów, a potem znacjonalizowana przez reżim komunistyczny. Jego zdaniem umowa miała zapewnić kompensację osobom indywidualnym, które były obywatelami amerykańskimi w czasie, gdy ich własność została skonfiskowana.

Rosensaft przytoczył też wypowiedź Sikorskiego, który wskazywał, że USA mogły pomóc polskim Żydom w czasie wojny, a obecną interwencję władz USA w sprawie restytucji prywatnego mienia żydowskiego uznał za "cokolwiek spóźnioną".

Radosław Sikorski odpowiedział, że jest przekonany, iż pełnomocnik rządu ds. relacji z diasporą żydowską Władysław Bartoszewski "kompetentnie zabierze głos" w tej sprawie.

IAR,PAP,kk

Zobacz także

Zobacz także