Zarezerwonaneo stypendium dla japońskiego naukowca w Krakowie

Międzynarodowe Centrum Kultury w geście solidarności z dotkniętą trzęsieniem ziemi Japonią zarezerwowało miejsce w jesiennej edycji programu dla naukowca z Japonii.

2011-04-12, 21:06

Zarezerwonaneo stypendium dla japońskiego naukowca w Krakowie
Rynek Główny w Krakowie

"To gest konkretny, chociaż symboliczny w ogromie potrzeb. Wiemy już, że są osoby zainteresowane takim stypendium. Mamy nadzieję, że nasze działanie stanie się inspiracją dla innych osób i instytucji" - powiedziała rzeczniczka Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie  Edyta Gajewska.


Badania na dziedzictwem dawnej Rzeczypospolitej

Program  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  "Thesaurus Poloniae" koordynowany przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, adresowany jest do osób prowadzących badania poświęcone kulturze, historii oraz wielokulturowemu dziedzictwu Rzeczypospolitej, dawnej i współczesnej oraz szeroko rozumianej Europie Środkowej. Do udziału w programie zaproszone są zarówno osoby zajmujące się praktycznym wymiarem zarządzania i ochrony dziedzictwa kulturowego, jak i teoretycznymi badaniami z zakresu dziedzictwa, historii, socjologii, etnografii oraz antropologii.

Thesaurus Poloniae realizowany jest w dwóch kategoriach. Pierwsza to Program Senior adresowany do profesorów i starszych wykładowców akademickich. Druga – Program Junior adresowany do doktorów i doktorantów. Międzynarodowe Centrum Kultury oferuje  stypendystom możliwość korzystania z zaplecza naukowego, archiwów, bibliotek oraz programów edukacyjnych i badawczych prowadzonych przez krakowskie placówki naukowe oraz kulturalne.  Kolejny nabór rozpocznie się 15 maja, a zakończy 30 czerwca.


Japończycy a Dziedzictwo Kresów

REKLAMA

Od 2008 r. Międzynarodowe Centrum Kultury realizuje pionierski w Europie program badawczy we współpracy z EU Institute in Japan Tokio, utworzonym przez cztery japońskie uczelnie: Hitotsubashi University, International Christian University, Tokyo University of Foreign Studies i Tsuda College.
Do tej pory dwukrotnie japońscy badacze uczestniczyli w warsztatach zatytułowanych "Dziedzictwo Kresów", które poświęcone były historii i dziedzictwu Rzeczypospolitej Obojga Narodów i fenomenowi wielokulturowości Europy Środkowej. W 2008 i 2010 r. w ramach programu Polskę odwiedziło kilkudziesięciu naukowców.


gs



Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej