Kraje afrykańskie i Kirgistan: tam najciężej mniejszościom etnicznym

Takie są wyniki ogłoszonego dziś globalnego rankingu "Peoples under Threat" (Zagrożone Społeczności) przeprowadzonego Minority Rights Group International (MRG).

2011-05-12, 21:01

Kraje afrykańskie i Kirgistan: tam najciężej mniejszościom etnicznym
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Dildora Khamidova - Sytuacja w Kirgistanie jest bardzo napięta
+
Dodaj do playlisty

Największy wzrost zagrożeń dla mniejszości etnicznych, wśród krajów Europy i Azji Środkowej odnotowano w tym roku w Kirgistanie.

Sytuacja w Kirgistanie jest napięta

Dildora Khamidova z Ośrodka Edukacji Wielokulturowej i Wielojęzycznej w kirgiskim Osz przypomina, że w czerwcu zeszłego roku doszło w Kirgistanie do kilkudniowych zamieszek na tle etnicznym, w wyniku których życie straciło kilkaset osób.

- Sytuacja w Kirgistanie jest obecnie bardzo napięta, ponieważ dochodzi do otwartej dyskryminacji względem mniejszości, które mieszkają na terenie republiki. Nie tylko w stosunku do przedstawicieli mniejszości uzbeckiej, ale także ludności rosyjskojęzycznej, która od wieków żyje w Kirgistanie.

Po zamieszkach do jakich doszło w wyniku obalenia prezydenta Kurmanbeka Bakijewa, Kirgistan przesunął się o 19 miejsc w górę w rankingu "Peoples under Threat".

REKLAMA

Dramatyczna sytuacja Afryki

Carl Soderbergh, Dyrektor ds. Polityki i Komunikacji MRG podkreśla, że w pierwszej dziesiątce rankingu państw, w których ryzyko konfliktu jest największe, znajdują się wyłącznie kraje afrykańskie.

- Kraje afrykańskie znajdują się wysoko w rankingu częściowo z powodu historycznych konfliktów w wielu afrykańskich państwach, częściowo zaś ze względu na liczbę krajów, gdzie jest przemieszanie etniczne, co wiąże się z konfliktem militarnym.

Krajami Europy i Azji Środkowej znajdującymi się wysoko w rankingu są Federacja Rosyjska, Gruzja oraz Bośnia i Hercegowina. Organizacja MRG nie zarejestrowała istotnych zmian w zakresie ryzyka konfliktu w takich krajach jak Federacja Rosyjska czy Gruzja. Rosja tylko nieznacznie zmieniła swoją pozycję w tabeli (jest obecnie na 16 miejscu), zaś Gruzja pozostaje nadal na 27 pozycji, którą zajęła po wcześniejszych konfliktach w Osetii Południowej. Bośnia i Hercegowina znalazła się na 28 miejscu w rankingu.

MRG to organizacja chroniąca praw człowieka, badająca sytuacje zagrożenia masowymi zabójstwami i regularnymi brutalnymi represjami.

REKLAMA

gs

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej