110. rocznica urodzin Mieczysława Fogga. Jego głos nie przestaje zachwycać

30 maja mija 110. rocznica urodzin Mieczysława Fogga, piosenkarza, który śpiewał dla kilku pokoleń Polaków i cieszył się ogromną popularnością w kraju i za granicą.

2011-05-30, 03:00

110. rocznica urodzin Mieczysława Fogga. Jego głos nie przestaje zachwycać
Mieczysław Fogg. Foto: źr: Wikipedia

Posłuchaj

Mieczysław Fogg o dostaniu się do Qui Pro Quo
+
Dodaj do playlisty

Jego najbardziej znane piosenki to "Czerwone maki na Monte Cassino", "Kwiat paproci", "Ta ostatnia niedziela" i "Co nam zostało z tych lat". Był jednym z najpopularniejszych artystów polskiej estrady, związanym z nią ponad 60 lat.

Fogg był pierwszym polskim artystą, który wystąpił w telewizji, w 1939 roku śpiewał w studiu w Londynie. Obdarzony ciepłym barytonem, debiutował w 1928 roku w słynnym Chórze Dana na scenie warszawskiego teatru Qui Pro Quo. Jak wspominał po latach, nie od razu udało mu się do niego dostać.

Fogg koncertował w całej Europie, był też pierwszym po wojnie polskim artystą, który pojechał do Stanów Zjednoczonych. Wszędzie był entuzjastycznie przyjmowany. Jego piosenek słuchało kilka pokoleń Polaków. W rozmowie z Polskim Radiem w 1976 roku Fogg wyraził radość, że jego utworów słuchają przedstawiciele młodego pokolenia.



Mieczysław Fogg był bardzo aktywny w czasie wojny. Pomagał Żydom, za co rząd Izraela uhonorował go tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Gdy w Warszawie rozpoczęło się Powstanie Warszawskie, śpiewał na barykadach słynny "Marsz Mokotowa". Był kilkakrotnie ranny. W czasie wojny powstała też piosenka: "Zawiodły me sny, synku mój".



Mieczysław Fogg dał blisko 16 tysięcy koncertów. Po wojnie, jako pierwszy polski artysta pojechał do Stanów Zjednoczonych. Śpiewał w 25 krajach Europy oraz w Brazylii, Izraelu, na Cejlonie, w ośrodkach polonijnych Nowej Zelandii, Australii oraz wielokrotnie w USA i Kanadzie. Otrzymywał honorowe obywatelstwa, zdobywał złote płyty, mikrofony, dyplomy i tytuły najpopularniejszego piosenkarza. Zmarł 3 września 1990 roku.

IAR, sm


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej