Festiwal w Opolu: posłuchaj polskich piosenek
Wystąpią takie gwiazdy, jak Stanisław Sojka, Maryla Rodowicz czy Kasia Kowalska.
2011-06-10, 03:00
Posłuchaj
Ania Wyszkoni, cieszę się, że wracamy do amfiteatru
Dodaj do playlisty
Już po raz dwunasty widzowie Telewizji Polskiej wybiorą laureatów konkursu "SuperJedynki".
Gwiazdy 48 Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej chwalą nowy amfiteatr w Opolu. Zgodnie podkreślają, że opolski festiwal jest dla nich bardzo ważny i łączą ich z nim dobre wspomnienia. Należy do nich między innymi Anna Wyszkoni, piosenkarka i autorka tekstów, która w piątek walczy o Superjedynkę w kategorii "Superprzebój".
Tradycyjnie nie zabraknie też utworów premierowych oraz Kabaretonu. Młodzi wykonawcy powalczą jak co roku o nagrodę im. Karola Musioła w koncercie "SuperPremiery" oraz o nagrodę Anny Jantar w "SuperDebiutach". Głównym pomysłem na koncepcję artystyczną tegorocznego festiwalu ma być podkreślenie wieloletniej obecności Polski w kulturowej wspólnocie europejskiej. Motywem przewodnim Kabaretonu będzie polska prezydencja w Unii. Okiem satyryków zobaczymy, jak Polaków postrzegają w Europie, i jak my oceniamy sąsiadów.
Festiwal w Opolu powstał w 1963 roku z inicjatywy dziennikarzy, Mateusza Święcickiego i Jerzego Grygolunasa oraz gospodarza Opola, Karola Musioła. Wylansował największe gwiazdy polskiej piosenki, między innymi obchodzącą w tym roku 70. urodziny Ewę Demarczyk, zwyciężczynię pierwszego festiwalu, której będzie poświęcony koncert "Panna, Madonna, legenda tych lat".
KFPP w Opolu odkrył obok Ewy Demarczyk również Marka Grechutę, Marylę Rodowicz, Katarzynę Gaertner i Edytę Geppert. Tutaj swój najbardziej znany utwór "Dziwny jest ten świat" śpiewał i odebrał za niego nagrodę Czesław Niemen. W Opolu talent potwierdzili Agnieszka Osiecka i Wojciech Młynarski, których piosenki wygrywały kolejne festiwale i wciąż są przebojami. To w Opolu debiutowali: Anna German i Maciej Zembaty, a Irena Santor wyśpiewała I nagrodę w kategorii "Premiery" słynnym utworem "Powrócisz tu". Przez wiele lat Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu miał charakter propagandowy.
W latach PRL media nie transmitowały kabaretonu, który wówczas był mocno upolityczniony i wymierzony w komunistyczny system. Wiele z nich, jak choćby program kabaretu TEY Zenona Laskowika "Z Tyłu sklepu" z 1980 roku, przeszło do historii rodzimej satyry. Na początku lat 90. pojawiły się wątpliwości czy festiwal ma jeszcze sens. Proponowano organizowanie go co dwa, trzy lata a nawet likwidację.
Jak dotąd, impreza odbywa się corocznie. Tegoroczne koncerty w Opolu poprzedzi uroczyste otwarcie odremontowanego amfiteatru. Organizatorzy zapewniają, że zachował on dawny, specyficzny klimat. Odnowienie go kosztowało miasto 32 miliony złotych.
gs